Kalın telli saçlar nasıl inceltilir?

Saçların bakımını ihmal etmemek bu işin altın anahtarıdır. Saçın nem dengesini korumasına yardım eden olmak önemlidir. Bunu yapmak iç...

 

Saçların kalın telli olması saç kökleriyle ve genetik yapıyla ilgili bir durumdur. Saçların incelmesi için saç tellerinin kesitinin küçültülmesi gerekmektedir. Bu da mümkün olan bir yöntem değildir. Kalın telli saçlar ince telli saçlara göre daha gür görünse de şekil alması, yatıştırılması ve bakımı da çoğu kez daha zordur. 

Saçların bakımını ihmal etmemek bu işin altın anahtarıdır. Saçın nem dengesini korumasına yardım eden olmak önemlidir. Bunu yapmak için nem yoğunluklu saç maskeleri yahut doğal yağlar ile saça bakım yapılabilmektedir. Ek olarak duştan sonra saç yapısına münasip krem kullanmak da saçları yatıştırmaya yardım eder 

Ara makas saçların hacminin azalmasına ve daha az görünmesine yardımcı olmaktadır. Fakat ara makas saçın uçlarına veya kat yerlerine uygulanmaktadır. Ara makasın gayesi saç miktarını yarıya indirmek değil katlarda yumuşak geçiş sağlamak ve kabaran saç uçlarını yatıştırmaktır. Eğer bu yol saç diplerine uygulanırsa saçın doğal dalgasını bozabilir. 

Saç yapısına en ideal kesim modelini bulmak birinci adım olmalıdır. Saçların hacmini azaltmak için sürekli başvurulan yol katlı kesim ve ara makas yöntemidir. Fakat bazı kalın telli saçlara katlı kesimin münasip olmayacağı göz önünde bulundurulmalıdır. 

Diğer bir metotsa saçların kesiminde ustura kullanılmasıdır. Ustura saç uçlarını inceltmede yardım eden olacak ve katlı kesim uygulanan saçta katların daha yumuşak ve doğal görünmesini sağlayacaktır. Perçem, kakül gibi daha zarif ve ince durması gerekli olan saç bölümleri da bu yollarla inceltilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kil saça nasıl uygulanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 dilan,

Saçlarım kalın telli ve bakımı şekil vermesi hatta en basit tarama yıkama işlemi bile çok zor oluyor. Kalın olduğu için de kuru ve kabarık oluyordu doğal keratin kullanmaya başladıktan sonra saçlarımla uğraşmak zevkli gelmeye başladı. Doğal keratin saçlarımın yumuşamasını sağladı yıpranmalar toparlandı kabarma falan da olmuyor artık.


ömer faruk,

Bende kalın telli saça sahibim ve çok iğrenç bir saç şekil almıyor, kabarık, kuru, elektrikleniyor ve sert keşke kalıcı bir çözümü olsa da kurtulsam bu dertten bir tane youtuber omur boyu kalıcı olan bir saç kürü bulmuştu ama kimseyle paylaşması maalesef :/

sunay acar,

Saçlarım çok kalın yaaaa!

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?