Nasıl kilo verilir, Nasıl zayıflarım?

Nasıl zayıflanır? Kilo nasıl verilir? Diyet yaparak kilo vermenin yolları nelerdir? Spor ile sağlıklı zayıflamak için neler yapılır? Sağlıklı kilo nasıl verilir? zayıflama önerileri ve kilo vermek hakkında bilgiler...

 

Kilo alma sorunu genellikle vücutta depolanan yağlardan kaynaklanır. Bu yüzden fazla kilolardan kurtulmak bazı insanlar için oldukça zordur. Kişinin dış görünüşünü de çok etkileyen fazla kilolar, özellikle kadınların korkulu rüyası...

Kadınlar da erkekler de, güzel bir vücuda sahip olmak için mutlaka kilo vermek zorunda hissederler. Bu açıdan diyet yapmak, spor yapmak, kilo verdiren yemekler ve fazla gıda içermeyen ama sık öğünler kilo vermeye yardımcı olabilmektedir. Bunun gibi birçok kilo verme zayıflama tavsiyesini sizler için bir araya getiriyor ve son kararı size bırakıyoruz.

Nasıl zayıflanır?

Zayıflamak için yapılması gerekenleri madde madde sıralayacak olursak karşımıza egzersiz ve diyet çıkar. Kilo vermek isteyenler bir kere mutlaka spor yapmaları gerekiyor ve yediklerine dikkat etmesi yani perhize girmeleri gerekiyor. Zayıflamanın püf noktalarından biri olan egzersiz konusuna değinelim.

Spor yaparak nasıl zayıflanır?

Metabolizmanızı hızlandırıp çokça yağ yakmanıza vesile olacak spor hareketlerini yapmayı deneyin. Örneğin sık sık yürüyüş yapın. Araba ile gideceğiniz bir yere, gidebiliyorsanız yürüyerek gidin ve bunu alışkanlık haline getirin. Merdivenleri teker teker ve aynı zamanda hızlıca çıkın. Kısa ama hızlı spor yapın. Örneğin belli bir mesafeyi yavaş ama uzun bir sürede geçmek yerine, kısa sürede hızlı hareketlerle geçin. Kalp atışlarınız ne kadar artarsa, metabolizmanız o kadar hızlı çalışır ve tempolu yapılan sportif hareketler, spor sonrasında da vücudunuzun hala spor yapıyor gibi çalışmasını sağlar.

 

Diyet yaparak nasıl kilo verilir?

Diyet'in asla aç kalmak anlamına gelmediğini bilmelisiniz. Kendinize en uygun diyet listesini mutlaka bir uzman doktor kontrolünde belirleyin ve o şekilde diyete başlayın. Doktorunuz sizden diyet öncesi bir kan tahlili yapmanızı isteyebilir. Böylelikle eğer sahip olduğunuz bir rahatsızlık varsa, -örneğin şeker hastası olabilirsiniz- böyle bir durumda vücudunuzu yıpratacak bir perhiz yerine daha sağlıklı bir beslenme programına girmiş olursunuz.

Evde kendime başıma nasıl zayıflarım?

Bunu sağlıklı yapmak için gerçekten bu konuda çokça bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Çünkü özellikle diyet, kilo verme, zayıflama veya kilo almak gibi konularda yapılan bilinçsiz uygulamalar ve dengesiz beslenme reçeteleri, insan sağlığını ve vücut estetiğini çok olumsuz yönde etkilemektedir.

Evde pratik bir biçimde zayıflamak istiyorum diyenler için hemen herkesin bildiği maddeleri sıralayabiliriz:

Öğünleriniz az olsun, az yiyin ama sık öğün yapın ve yediğiniz gıdaların protein ağırlıklı olmasına özen gösterin.

Günde en az 2 litre su için ve olabildiğince soğuk su için.

Spor veya egzersiz hareketleri yaparken mutlaka su tüketin, yağ yakımına muazzam katkısı vardır.

 

Hareketli bir yaşam tarzınız olsun, sürekli egzersiz ve spora alışın. Zaten belli bir süre sonra sporsuz yaşayamayacaksınız.

Ara öğünlerde fındık,ceviz,fıstık gibi yararlı kuruyemiş türü gıdalar tüketin.

Metabolizmanızı hızlandıracak şeyler yapın. Bu amaçla Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? adlı konumuzu okuyabilirsiniz.

Uzun süre aç kalmayın, fazla açlık sonrası yenilen yemekler vücutça depolanmaya müsaittir.

Tatlı ve karbonhidratlı gıdaları olabildiğince azaltın. Zaten ne kadar azaltabilirseniz, o kadar zayıflamış olacaksınız.

Acıkmadan yemek yemeyin.

Zayıflama takviminiz olsun ve ilerlemenizi mutlaka ölçün.

Vücüdunuza sadece yararı olan yiyecekleri sokun. Katkı maddeli, bol şekerli, alkol içeren veya boyalı yiyeceklerden uzak durun.

Yemekleri yavaş yiyin. Bir yemeği bitirmek en az 20 dakikanızı alsın. Kısa sürede tüketilen yemekler doygunluk hissi vermediği için daha fazla yemek yeme ihtiyacı hisseder ve kilo veremezsiniz.

Bunlar en temel zayıflama önerileri olarak anılır. Bunlar dışında da tabii ki yapılacak çok şey yazılabilir ama bu temel yolları izlediğinizde dahi kilo vermeye başladığınızı göreceksiniz. Unutulmaması gereken şey, sağlıksız kilo vermemek ve sağlıksız bir şekilde kilo almamaktır. Bu amaçla eğer uyguladığınız zayıflama yöntemleri size ağır geliyorsa ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız yaptığınız diyeti hemen kesin.

Burada verilen bilgilerin hepsi bilgilendirme amacı taşır. Doktorunuza başvurmadan uygulamayınız. Sitemiz bu konuda kesinlikle sorumlu tutulamaz.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Hazımsızlık Nedir? Hazımsızlık Sebepleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?