Nohut nasıl yenir?

 Etli, kıymalı, tavuklu yahut sade olarak pişirilir. Bunu yapmak için geceden nohutlar soğuk suya bastırılır. Ertesi gün bu su döküle...

 

Baklagiller arasında yer bulan nohut hayli besleyici ve bol lif içeren sağlıklı olmak açısından gayet faydalı bir gıda türüdür. Nohut bitkisinin içerisinde A, C, E, B6, B12 ve K vitaminleri bulunur.

Nohut Nasıl Yenir?

Nohut Yemeği

 Etli, kıymalı, tavuklu yahut sade olarak pişirilir. Bunu yapmak için geceden nohutlar soğuk suya bastırılır. Ertesi gün bu su dökülerek yeni su konulur. Nohutlar yumuşak olana kadar haşlanır. İçine ilave edilecek malzemeler diğer tarafta hazırlanarak pişirilir. Son safhada pişirilen malzemelere nohutlar da eklenmek suretiyle beraber takriben 15 dk daha pişirilir.

Nohut bilhassa kurutulmuş olarak yemeklerde kullanılmaktadır. Çiğ olarak tüketilmez. Hazmı zor bir gıda türü olduğundan en an az 7-8 saat suda bekletilip haşlandıktan sonra kullanılmaktadır.

Hassaten kış mevsimindeki aylarda yemeği ile sofralarımızdan eksik olmayan nohut bundan hariç çok farklı biçimde hazırlanarak tüketilmektedir. 

Nohutlu Pilav 

Pilav pişirilirken suyunu ekleme safhasına gelindiği zaman yapılmış olan pilav miktarına göre haşlanmış nohut tencereye eklenir. Pişince tencere alt üst karıştırılarak nohutların eşit dağılımı sağlanmaktadır. Pilav demlendikten sonra servis edilir.

Nohutlu Çorba 

Nohut çorbalarda maksimum kullanılan bakliyatlardan birisidir. Hassaten Gaziantep yöresine ait yuvalama çorbasının baş malzemelerindendir. Bundan hariç köfteli, terbiyeli çorbalarda, salçalı, acılı bulgurlu çorbalarda ve yoğurt ile yapılmış olan çorbalarda hayli yaygın olarak kullanılır.

 

Nohut Salatası

 Haşlanan ve yemeğe kullanıma hazır duruma gelen nohutlar bir kaba alınır. Daha sonrasında isteğe bağlı pek çok çeşitte salata malzemeleriyle karıştırılır. Bilhassa köz kırmızı biber, taze soğan, dereotu , mısır ve sert beyaz peynir eklemesi ile hayli güzel salatalar yapılabilmektedir. Üstüne zeytinyağı ve limon veya zeytinyağı, sirke, nar ekşisi ile hazırlanan sos dökülür.

Humus

 Haşlanmış, yumuşamış nohutların kabukları soyulur. Bir kaba tahin, limonun suyu, zeytinyağı, tuz, dövülmüş sarmısak, kimyon konulur. Nohutlarda içine alınmak suretiyle hep beraber robottan geçirilir. Servis tabağına yayılan humusun üstü yağda kızdırılmış pul biber ile süslenir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Yeşil mercimek nasıl yenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?