Stor perde nasıl sökülür?

Klemensler stor perdelerin genişliklerine göre değişik sayılarda olabilirler. Çoğunlukla geniş stor perdeler de 3, kısa stor perdeler...

 

Ev dekorasyonunda sadeliğin yaygınlaşmasıyla beraber tüller ve perdeler aksesuar olarak kullanılmaya başladı. Güneşten daha yüksek performansta korunmak veyahut geceleri dışarıdan görünmemek için stor perde kullanımı gitgide yaygınlaştı. Bu özellikleri sebebi ile stor perdelerin kullanılması kolay ve pratiktir. Ama belli aralıklar ile temizlenmeleri gerekmektedir. O nedenden dolayı de stor perdelerin yerinden çıkarılması gerekmektedir.

Stor perdelerin yerinden çıkarılması 

Klemensler stor perdelerin genişliklerine göre değişik sayılarda olabilirler. Çoğunlukla geniş stor perdeler de 3, kısa stor perdeler de ise 2 kenardan klemens ile tutturulurlar. Bu klemensleri hiçbir alet kullanmadan bilek gücüyle ve elle destekleyerek yerlerinden çıkartmak mümkündür. 

Stor perdeler özel aparatlarla kornişe tutturulur. Perdelerin kasalarında çelik klemensler bulunmaktadır. Klemens bağlantı ve ek gerecidir. Bu parçalar porselen, plastik ve metallerden yapılabilmektedir. Stor perdeler de çelik olarak kullanılırlar. Kasada bulunan bu çelik klemensler stor perdelerin kornişte durmasını sağlamaktadır. Stor perdeyi bulunmuş olduğu yerlerden sökmek için her şeyden önce bu klemensleri sökmek ve perdeyi klemenslerden kurtarmak gerekmektedir.

Stor perdeleri sökmek için ilk başta stor perde katlanır. Daha sonrasında çıkartacak kişi boyunun yetmediği yerlerde bir merdivene çıkar. Stor perde ile göz hizası benzer doğrultuda olursa sökmek daha kolay olur. Klemenslerin bir ucuna güç kullanarak bastırılır. Bir kenarına bastırıldığında klemens kolay bir biçimde yerinden çıkar. İlk klemens çıkınca diğer klemensler daha kolay yerinden çıkmış olacaklardır.

 

Çoğu kişi stor perdelerin yerinden çıkarılamayacağını ya da bu işin çok zor olacağını düşünür. Ama belli noktalara dikkat edildiği zaman stor perdeler kolay bir şekilde ve problemsiz bir biçimde yerinden çıkarılabilir. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Stüdyo daire tasarımı adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?