Kaşar nasıl eritilir?

Kaşar peyniri fırından yahut ocakta yemeklerin içinde eritmek istiyor iseniz, rendelenmiş kaşar peyniri kullanmak daima daha avantajl...

 

Her insanın seve seve yediği kaşar peynirinin en fazla tercih edilen yeme biçimi eriterek yemektir. Kaşar peyniri kahvaltı sofralarından akşam yemeği sofralarına, küçük atıştırmalıklardan, ara öğünlere kadar çokca yiyecekte kullanılır. Ama kaşar peynirinde eritilmesinde dikkatli olunması gerekli olan noktalar bulunmaktadır.

Kaşar peyniri fırından yahut ocakta yemeklerin içinde eritmek istiyor iseniz, rendelenmiş kaşar peyniri kullanmak daima daha avantajlıdır. Çünkü rendelenmiş kaşar peyniri tavada veya fırın tepsisinde eşit olarak dağıtmak daha kolaydır.

Tavuk ve etlerin üstüne erimiş kaşar koymak gerekiyorsa, bu işlemi fırınınızda kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Etler fırında pişince üzerlerine kaşar peynirlerini rendeleyerek yahut dilimleyerek koyabilirsiniz. Kaşar peyniri fırını kapatsanız bile fırının içerisinde bulunana ısı hasebiyle eriyecektir. Eğer kaşar peyniriniz birazcık daha çıtır bir hal alsın istiyor iseniz, fırını kapatmadan bir iki dakika önce kaşar peyniri koymanız yeterli olabilecektir.

Patates püresi yaparken veya domates çorbasının içine kaşar peynir koyarken böyle kaşar eritme işlemlerine gerek yoktur. Bu şekil yiyeceklerin içine kaşar peyniri girdiğinde kendi kendine eriyecektir.

Kaşar peyniri hassaten tostların içinde eritirken dikkatli olunması gerekli olan bir konu vardır. Tost yaparken ekmeklerden önce kaşar peynirlerini tost makinasında ısıtmanız ve ekmekleri daha sonrasında koymanız gerekmektedir. Ekmekler kızardıktan sonra içlerine kaşar peyniri konur bu vesileyle peynir zaten ısındığı için ekmeğin içinde tam olarak erir aynı zamanda tost ekmeğiniz kaşar peynir erinceye kadar bekletmeyerek kurumasını önemiş olursunuz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Kıyma makinesi nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 usta yeb,

Direk tavada nasıl eriteceğiz eritip ekmeğin arasına salamla koyuyomda peynir yarışı soğuk felan oluyor.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?