Para piyasası araçları nelerdir?

Bu bonoları, kalkınma ve yatırım bankaları kaynak sağlamak için çıkarmaktadır. Banka bonolarının vadeleri kısa süreli olarak değerlen...

 

Kişiler yahut kurumlar, kısa vadedeki fon ihtiyaçlarını para piyasaları araçları üstünden karşılayabilmektedir. Bu piyasalarda değerlendirilen finansal varlıkların vade süreleri minimum 90, azami 1 sene olarak belirlenmiştir. Sermaye piyasa araçlarında ise bu vade daha uzun olabilir. Para piyasaları araçları, vadelerinin kısa olmalarından ötürü faiz değişimlerinden az etkilenmektedir. 

Banka Bonoları

Bu bonoları, kalkınma ve yatırım bankaları kaynak sağlamak için çıkarmaktadır. Banka bonolarının vadeleri kısa süreli olarak değerlendirilir.

Finansman Bonoları

İşletmeler, alternatif göre daha düşük maliyette fon elde edebilmektedir. Bu hal finansman bonoları ile gerçekleşmektedir. Bankaların vermiş olduğu kredilerde, faiz dışında istenen komisyonlarda ve banka mevduatı bulundurma zorunluluğu gibi hallerde finansman bonoları devreye girebilmektedir. 

Finansman bonoları, işletme ve kuruluşların kısa vadedeki fon ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Finansman bonoları da borç senedi olarak kabul edilir. Finansman bonosu ile fon sağlamak işletmelere çok avantaj sağlar 

Finansman bonosu ile bankaların kredi vermek için sunduğu kısıtlamalar engellenebilmektedir. Finansman bonoları bu yönden daha esnektir. Finansman bonoları, hazine bonolarında olduğu gibi iskontolu olarak satılabilmektedir. Böylelikle finansman bonolarının ikincil piyasası bulunur 

 

Sermaye ve para piyasasında değişik araçlar kullanılabilmektedir. Bu araçlar şunlardır;

Repo ( Geri Satın Alma Anlaşmaları ) 

Repo, geri satın alma anlaşmaları üstünden yapılmaktadır. Repo anlaşmaları ile bir menkul değer, belirlenen vade nihayetinde bir fiyattan geri alınabilmektedir. Repo anlaşmasında karşı taraf, vade sonuç kısmında bahsi geçen olan fiyatı geri vermek koşulu ile değeri satın alır. Repo piyasalarında, hazine bonoları ve devlet tahvilleri kullanılabilmektedir. 

Hazine Bonoları

Hazine bonolarının temel gayesi nakit ihtiyacını karşılamaktır. Nakit ihtiyacını karşılamak için, devlet bütçe kanununa göre borçlanma senedi ihraç eder. Hazine bonoları, borsa üstünden 91, 182, 273 ve 365 gün olarak vadelendirilir. Hazine bonoları kullanıcılarına bir çok kolaylık sağlar. Kısa vadeli menkul değer olması, geri ödeme riskinin olmaması durumu, gelir vergisinden muaf olması, devlet ihalelerinde teminat görevi görmesi hazine bonolarının sağladığı avantajlardan birisidir. 

Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler

Türkiye'de genel olarak bankalar ve finans ortaklarının kullandığı araçlardan birisidir. Bu değerler belli bir faiz ve vade ile ihraç edilebilmektedir. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Komandit şirket nasıl kurulur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?