Yeni bahar hangi vitaminleri içerir?

B3 vitamini olarak da bilinen niasin yeni baharda bulunan vitaminler arasındadır. Niasin sinir sistemi ve beyin işlevi için alınması ...

 

Mersingiller ailesine ait bitkilerden yeni bahar keskin bir kokuya sahiptir. İnsanlar arasında pimenta bitkisi olarak adlandırılır. Yeni bahar genelde yemeklerde baharat olarak kullanılabilen bir besindir. 

Niasin 

B3 vitamini olarak da bilinen niasin yeni baharda bulunan vitaminler arasındadır. Niasin sinir sistemi ve beyin işlevi için alınması gerekli olan bir vitamindir.

B6

 Özel olarak sinir sistemi üstünde yararlı etkilemektedir sunan B6 vitamini ek olarak hormanların düzenli şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

A vitamini

 Yağda çözülebilen bir vitamin olan A vitamini özel olarak göz sağlığı açısından sağladığı yararları ile bilinir. A vitamini bağışıklık mekanizmasının güçlenmesinde ve korunmasında gayet yararlı olması nedeni ile kanser hastalıkları üstünde pozitif etkilemektedir sunar. Güçlü antioksidandır. Bu vesileyle doku hasarlarının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Yeni bahar içeriğinde yer alan A vitamini hasebiyle büyüme, üreme, kemik ve diş gelişiminde yararlıdır. 

Yeni baharın içeriğindeki vitaminler

Yeni bahar vitamin ve mineral yönünden gayet zengin bir besindir. İçerisinde yer bulan vitaminler A, C, D, B12, B6, niasin ve riboflavin vitaminleridir. Ek olarak yeni bahar demir, bakır, potasyum, selenyum, manganez ve magnezyum minerallerini içermektedir. Hayli yüksek bir besin değerine sahip olan yeni bahar sağlık yönünde da bir çok fayda sunar. 

 

B12 

Yeni bahar içinde yer alan B12 vitamininin temel işlevi alyuvarların olgunlaşmasını sağlamaktadır. Bu vitamin yeterli ölçüde alınmazsa anemi hastalığına neden olur.

C Vitamini 

Yeni baharın içerisinde yer bulan C vitamini vücudumuzu serbest radikallere karşı korur. C vitamini enfeksiyonlara karşı direnç oluşmasını sağlamaktadır. Diş eti sağlığı bakımından da oldukça yararlı olan bu vitamin askorbit asit olarak da bilinir.

Yeni baharın ana vatanı Amerika'nın sıcak bölgeleridir. Bitki yeterli olgunluğa ulaşınca tohum kısmı toplanır. Toplanan tohumlar kurutulur. Kurutulmuş olan tohumlar ise işlemden geçerek baharat durumuna getirilir. Baharat durumuna gelen yeni bahar koku olarak tarçın ve karabiberi andırır. Yeni bahar baharat olarak çorba, et yemekleri, pudingler, dolmalık iç pilavlar ve turşularda kullanılmaktadır 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Çilek marmelatı nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?