Kağıttan tuzluk nasıl yapılır?

Çocukluk dönemlerinden başlayarak en fazla yapılmış olan origami uygulamalarından birisi de kağıttan tuzluktur. Birkaç safhada gerçek...

 

Japonya’da doğmuş bir sanat olan origami yalnızca kağıt kullanılarak türlü figürlerin ve objelerin elde edilmesine dayanır. Kağıt katlama sanatı olarak da adlandırılan origami, bilişsel süreçleri pozitif yönde etkilemesinin yanında el becerisinin geliştirilmesinde de gayet etkilidir.

Kağıttan Tuzluk Yapımının Aşamaları

Son olarak kağıdın tam anlamıyla katlanamayan kenarları var ise elle düzeltilir ve elde edilen kağıttan tuzluk, sivri köşelerin bulunmuş olduğu yüzey üstüne düzgün biçimde koyularak sergilenir.

Tümüyle açılınca kağıt ilk katlamada oluşan kenar izlerinin iç bölümünün olduğu yüzey üstte kalacak biçimde serilir. Bu bölümde kağıdın her köşesi, kağıdın tam ortasına denk gelecek biçimde katlanır. Bu durumu ile bir zarfa benzetilebilecek olan kağıt, katlanan yüzeyler alta gelecek biçimde ters çevrilir.

Katlanan kağıdın alt yüzeyinin ortasında kalan serbest köşelere parmak sokularak bu kısımlara hacim kazandırılır ve piramit benzeri görünüm almaları sağlanmaktadır.

Ters çevrildikten sonra bir önceki safhada olduğu gibi kağıdın bütün köşeleri tam orta noktaya gelecek biçimde tekrar katlanır.

Kağıttan tuzluk yapımı için kullanılacak kağıdın kare halinde olması gerekmektedir. Bunu yapmak için her şeyden önce eldeki kağıdın bütün kenarlarının eşit olması sağlanmalıdır.

Kağıt tam ortadan karşılıklı köşeler bir araya gelecek biçimde katlanır ve bu katlama nihayetinde üçgen biçimi elde edilir. Bu katlamadan sonra kağıt üçgenin tam ortasından bir kez daha katlanır ve katlanan kağıdın kenarları kat izini çıkartmak için tam olarak bastırılır. Bu aşamadan sonra kağıt açılarak ilk şekline getirilir.

 

Son bölümde katlama yapılmış olan yüzey üstte olacak biçimde kağıdın karşılıklı köşeleri sırayla üst üste gelecek biçimde katlama yapılmaktadır ve tekrar açılır. İkinci katlama işleminin sonrasında köşeler biri birinden ayrılmadan, daha önce katlanıp açılan köşeler de ortada buluşturulur. Kağıdın sabit durması için köşelerden tutulurken kağıdın alt kısmından bastırılarak son kez kat izleri oluşturulur.

Çocukluk dönemlerinden başlayarak en fazla yapılmış olan origami uygulamalarından birisi de kağıttan tuzluktur. Birkaç safhada gerçekleşen bu basit origami uygulaması küçük çocuklarda zihni geliştiren, el becerisini artıran ve odaklanmayı sağlayan en kolay uygulamalardan birisidir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Keçeden kapı süsü nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?