Çilek marmelatı nasıl yapılır?

Yaz aylarının mis kokulu ve tatlı meyvesi çilek, meyve olarak tüketildiği gibi tatlıların içinde yalnız olarak veya farklı biçimlerde...

 

Yaz aylarının mis kokulu ve tatlı meyvesi çilek, meyve olarak tüketildiği gibi tatlıların içinde yalnız olarak veya farklı biçimlerde pişirilerek de yer bulur. Çilek marmelatı tarifi ile kurabiye, pasta ve çörekler tatlandırılabilir ve sabah kahvaltılarına tatlı bir dokunuş katılabilir.

Çilek Marmelatı İçin Gerekli Malzemeler

2 çay kaşığı limonun suyu

1 kilogram toz şeker

1 kilogram ayıklanmış ve yıkanmış çilek

125 ml su

Çilek Marmelatı Nasıl Yapılır?

Daha kıvamlı, pürüzsüz bir marmelat için kaynama ve 15 dakikalık kıvam alma sürecinde pürenin üzerindeki köpükleri alın. Kıvamını daha iyi tutması için 2 çay kaşığı limonun suyu ekledikten sonra marmelatı ocaktan alın.

Bütün malzemeleri az ateşte kaynamaya bırakın ve ara ara katıştırın. Karıştırılmadığı halde fazla ateş gibi etkenlerden ötürü çilekler tencereye yapışıp dibini tutabilir.

1 kilogram çileği topraklarından ve kumundan arındırıncaya dek tam olarak yıkayın. Saplarından da ayırdığınız, temizlenmiş çileklerinizi mutfak robotu veyahut rende ile püre hale getirin. Şurada en ehemmiyetli püf noktalarından biri büyük taneli bir çilek dahi kalmamasıdır. Aksi durumda marmelat değil reçele benzer tatlı meydana gelir.

Hazırladığınız marmelatları hem yazın aynı zamanda kışın tüketebilmek için cam kavanozlara boşaltın. Sonrasında bozulmasını engellemek için sıcak durumda kavanoza aldığınız marmelat kavanozunun kapağını sıkıca kapayıp ters çevirin ve hava almasını engelleyin.

 

Püre durumuna getirdiğiniz çilekleri, orta boy bir tencereye alın ve üstüne 1 kilogram toz şeker ile 125 ml su ekleyin.

Marmelat kaynamaya başlayınca tam anlamıyla 15 dk geçmesini bekleyin. Bu zaman zarfında çilek marmelatı son durumunu almış olabilecektir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Kabak nasıl pişirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?