Squat egzersizleri nasıl yapılır?

En fazla bilinen egzersizlerden olmasına karşın en fazla hata yapılmış olan egzersizler arasındadır. İlk başta maximum verim almak iç...

 

Squat en bilindik bacak egzersizi olmasına karşın yalnızca bacaklara değil tüm vücut kaslarına etki etmektedir. Squat, vücudumuza esneklik kazandıran bir harekettir. Benzer zamanda güçlü kalçalar için de önerilir ve yalnızca kalçanızı çalıştırmakla kalmaz bel, sırt ve karın kaslarınız da harekete geçmektedir. Eğer kas yüzdenizi arttırmak istiyor iseniz squat iyi bir tercih olabilir.

En fazla bilinen egzersizlerden olmasına karşın en fazla hata yapılmış olan egzersizler arasındadır. İlk başta maximum verim almak için her egzersizde olduğu gibi doğru halde uygulama yapmalısınız. Bu biçimde hem antreman esnasında oluşabilecek sakatlıklardan kurtulur aynı zamanda çalıştığınız süreyi iyi biçimde değerlendirirsiniz. Doğru nefes kontrolleri ile de vücut direncini düşürmeden antreman programınıza devam edebilirsiniz. Squat egzersizi esnasında dikkatinizi açmanız gerekli olan noktaları ise şu biçimde inceleyebiliriz.

Bacaklarınızı kalçalarınızın hizasında açın. Squat benzer zamanda bir denge egzersizidir. Dengenizi korumak için bacaklarınızı kalça hizasında açmalısınız. Benzer zamanda ayak parmak uçlarınızı hafif dışa dönük tutmanız da size ekstra denge sağlayacaktır.

Çömelme sırasında dizleriniz ayak parmak uçlarını geçmesin. Eğer dizleriniz ayak uçlarınızı geçerse sırtınız dik olmaz ve kontrolü kaybedersiniz. Çömelme esnasında dizlerinizin ayak uçlarını geçmesini engellerseniz hem sırtınız düz görünüm kazanır aynı zamanda kontrolü sağlarsınız.

 

Kambur durmayın. Egzersiz boyunca kambur durmak hareket açısından kramplara yol açabilmektedir. Kambur durmayı engellemenin en kolay yolu ise egzersiz boyunca başınızı dik tutmanızdır. Benzer zamanda karın kaslarınızı da gererseniz sırtınız kambur durmaz. Bu vesileyle karın kaslarınız gelişirken hareket verimini de yukarı çekersiniz.

Basenleriniz yere toptan paralel olana kadar çömelmeye devam edin. Eğer yere toptan paralel oluncaya kadar çömelmezseniz kendinizi zorlamazsınız ve dolaylı olarak kaslarınız da genişlemez ve gelişim yavaş olur. Eğer çömelme hareketini tam olarak yaparsanız güçlü sırt ve sağlam bacaklara sahip olursunuz.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Vücut nasıl geliştirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?