Yürüyüş hangi bölgeleri çalıştırır?

Yürüyüş vücudumuzun çok fazla bölgesini çalıştıran, hayli faydalı bir aktivitedir. Yapılmış olan yürüyüşün etkisini göstermesi için i...

 

Yürüyüş, sağlıklı hayat için gayet önemli bir aktivitedir. Sürekli biçimde yürüyüş yapmak hem kilo vermeye yardım eder; aynı zamanda kişinin daha dinç ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Yürüyüş yapmak vücutta çok bölgeyi çalıştırır ve böylelikle bu bölgelerdeki kasları güçlendirir ve yağları eritir. Peki, bu bölgeler hangileridir?

Yürüyüş vücudumuzun çok fazla bölgesini çalıştıran, hayli faydalı bir aktivitedir. Yapılmış olan yürüyüşün etkisini göstermesi için ise kesinlikle düzenli yapılmış olması gerekmektedir. Yürüyüş yaparken temponuzun yüksek olmasına da . Doğru beslenme ile yürüyüşün vücudunuza olan etkisini destekleyin.

Yürürken en fazla çalışan bölümlerden biri kalçalardır. Yürüyüş sırasında attığınız her adımla kalçalarınızdaki kaslar da çalışır. Böylece, bu bölümdeki kaslarınız güçlenir ve yağların erimesi sağlanmaktadır. Kasların daha fazla ve etkili çalışması içinse adımlarınızı olabildiğince uzun atarak kalçanızın gerildiğini hissetmelisiniz. Bu yolla, bu bölüm daha kuvvetli çalışacaktır.

Yürüyüş yaparken bacak kaslarınızı da çalıştırmış olursunuz. Bacak kaslarının daha çok çalışması için ise yürürken kaslarınızı sıkın. Böylelikle hem üst bacak, aynı zamanda baldırlardaki kaslar sıkılıp gevşeyerek çalışmış olacaklar ve yürüyüş ile de bu desteklenecektir. Bacaklarınızla birlikte poponuzu da sıkarak bu bölgenin de sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

 

Yürüyüş benzer zamanda karın kaslarını da çalıştıran bir aktivitedir. Bilhassa karnını sıkılaştırmak isteyenlerin hergün düzenli biçimde yürüyüş yapmaları gerekir. Yürüyüş öncesi ısınma hareketleri yapmak ve mümkün ise mekik çekmek bu bölümlerin çalşmasını hızlandıracak ve daha etkili hale getirecektir. Karın ve bel bölgesinin incelmesi için yürüyüş sıkça önerilmektedir.

Yürüyüş kişinin duruşunu düzeltmesine de yardımcı olmaktadır. Yürürken başınızı dik tutmalı ve ileriye doğru bakmalısınız. Böylelikle boynunuzu ve omuriliklerinizi kuvetlendirerek, daha iyi bir duruşa sahip olacaksınız.

Yürüyüş yaparken kollarınızı da bu aktivitenin içine katabilir ve böylelikle kol kaslarınızı da çalıştırıp güçlendirebilirsiniz. Bunu yapmak için yürürken kollarınızı da çapraz olarak hareket ettirebilir; veyahut kollarınızla yuvarlak daireler çizebilirsiniz. Böylelikle kollarınızla beraber omuz bölgeniz de çalışmış olacak.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yürürken dalak şişerse ne yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 emre,

evde kondisyon bisikletim var ama sanki öyle hissediyorum ki, sadece bacaklarım çalışıyor. halbuki arkadaşımın evinde yürüme bandı var. onda 7 dakika koştuğumda, sular seller gibi ter akıyor vücudumdan ve vücudumun her yerinin çalıştığını hissediyorum. spor aleti almayı düşünenler kesinlikle yürüme bandı (bazı yerlerde koşu bandı olarak da geçiyor) alsınlar.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?