Göğüs sarkması nasıl engellenir?

Hamilelik, emzirme, yaşlanma, ani kilo alma ve kilo verme gibi çok etken kadınlarda göğüslerde sarkmaya neden olur. Ek olarak göğüsle...

 

Hamilelik, emzirme, yaşlanma, ani kilo alma ve kilo verme gibi çok etken kadınlarda göğüslerde sarkmaya neden olur. Ek olarak göğüslerin içerisinde yer bulan yağ dokusu sarkmaya meyillidir. Göğüslerde yağ dokusu fazla olduğunca sarkmalar ortaya çıkmaktadır. Oysa kas dokuları sarkmamaktadır. Bu yüzde evde göğüslerinize zaman ayırarak kas dokusunu fazlalaştırmanız gerekecektir. Peki göğüs sarkması nasıl engellenir? Neler yapmak gerekir?

Bazı zamanlarda şok etkisi yaratmak göğüslerin sarkmasını engeller. Hafta içinde birkaç kez duşa girdiğinizde önce sıcak su ile göğüslerinizi yumuşatın. Daha sonrasında üstüne soguk su dökün. Sonra tekrar sıcak ve tekrar soguk su dökerek uygulamayı tamamlayın. Şok etkisi göğüslerdeki kan dolaşımını hızlandıracağından göğüslerinizin sarkmasını engelleyecek, göğüslerinizi dikleştirecektir.

İleriki yaşlarda kadınların göğüs sarkması yaşamalarının en büyük nedenlerinden birisi yanlış sütyen seçimidir. Kendinize ne bir beden büyük ne de bir beden küçük sütyen almalısınız.

Şınav çekmek ilk başlarda zor olsa da kişi zaman geçtikçe şınava alışacaktır. Göğüsler için en faydalı egzersizlerden birisi şınav çekmedir. Şınav göğüs kaslarını geliştireceğinden sarkmaya engel olabilecektir. Şınav başlarda kişiyi zorlar. Bundan dolayı şınava alışana kadar dizlerinizden destek alarak şına çekebilirsiniz.

 

Vücudunuzun diğer bölümleri gibi göğüslerinizin de masaja ihtiyacı vardır. Avuç içlerinizle göğüslerinizi tutup hafif masajlar yapın. Birkaç kez göğüslerinizi aşağı ve yukarı doğru çekip bırakın.

Egzersiz yapmak ve ağırlık çalışmak göğüslerin sarkmasını engeller. Her gün sırt üstü yere uzanın ve ellerinize 2 kiloluk ağırlıklar alın. Ağırlıkları indirip kaldırın. Ağırlık çalışmak göğüs kaslarınızı çalıştıracağından sarkmaları engelleyecektir.

Göğüslerinizin sarkmasını engellemek için bitkisel yağlardan yararlanabilirsiniz. Bu bitkisel yağların başında çörek otu yağı ve zeytinyağı gelir. Yağlardan birini avuç içinize bir nebze dökün. Daha sonrasında göğüslerinize hafif masaj yaparak yağı tam olarak yedirin. Her iki yağ da göğüslerin sarkmasına engel olur.

Şınav çekme işine ellerinizi duvara koyarak da yapabilirsiniz. Önce ağırlığınızı ellerinizin üstüne verin, sonrasında kollarını gerin. Böylelikle göğüslerinizin sarkmasını engelleyebilirsiniz.

Yanlış duruş bozuklukları da göğüslerin sarkmasına neden olur. Dik durmadığınız, omuzlarınızın öne düştüğü dönemlerde göğüslerinizde de sarkmalar ortaya çıkar. O yüzden hep dik oturmalı ve dik yürümelisiniz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Hamilelikte varis oluşumu nasıl engellenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?