Squat bacak kalınlaştırır mı?

Lakin squat hareketinin çok önemli özelliklerinden bir tanesi bacak böglesine olan etkileridir. Bacakların şekillenmesine, bacak kasl...

 

Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen insanların asgari önemsediği kas gruplarının başında bacak kasları gelir. Ama hassaten bel ve kalça bölümünde etkili olan squat hareketi bacak kısmı üstünde de hayli iyi etkilemektedir göstermektedir. Genellikle bakıldığı zaman bel veya bacak bölümünde sorunu olmayan kişilere yapmaları tavsiye edilir. Özel olarak kalın bacakları olan kişilere squat yapmaları söylenmektedir. Çünkü squat egzersizi bacakların kalınlaşmasına değil, tersine sıkılaşmalarına yardım eder 

Squat egzersizi nasıl yapılır?

Kişinin zorlandığı zamana kadar hareketi devam ettirmesi önerilir. Sürekli biçimde yapıldığı durumda bel bölgesini inceltmesinin yanında ek olarak bacakların da sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır. Böylece kalın bacak problemine karşı iyi bir egzersiz yapılmış olunur.

Dizler kırılarak çömelme işlemi yapılırken bu anda kollar da ileriye doğru uzatılır.

Hepsinden önce bacaklar omuz genişliğinde açılır. Omurga dik bir biçimde ayarlanırken, bel hafif şekidle öne eğik olmalıdır.

Hareket boyunca nefes alış verişine dikkat göstermek önemlidir. Kalça tarafından vücut itilerek bacak kasları kullanılarak hareket devam ettirilir.

Lakin squat hareketinin çok önemli özelliklerinden bir tanesi bacak böglesine olan etkileridir. Bacakların şekillenmesine, bacak kaslarının daha iyi bir biçimde görünmesine yardım eder. Düzenli bir biçimde yapıldığı halde bacakların sıkılaşmasına fayda sağlayan en iyi hareketlerin başında gelir. Bu yönüyle kalın bacak problemine karşı son derece etkili silahtır. Ama unutulmaması gerekli olan bacak egzersizleri etkilerini kısa zamanda göstermezler. Bundan dolayı sabırlı olunmasında ve programa sadık kalınmasında yarar vardır. Ek olarak, dikkatli olunması gerekli olan squat hareketini doğru biçimde yapmaktır. Yanlış bir squat hareketi istenen seviyelerde sıkılaştırma sağlamayabilir. O yüzden genel anlamda squat hareketinin nasıl olduğunun öğrenilmesi gerekmektedir.

 

Squat egzersizi her spor programında olması gerekli olan bir harekettir. Çünkü vücudumuzdaki çok kas grubunu çalıştırmasının yanında yağ yakımını hızlandırıcı etkileri de bulunur. Bütün vücudumuzun aynı süre içinde kullanılarak yapılmasından ötürü benzer zamanda kişilere dayanıklılık da vermektedir. Bu neden ile belli aralıklar ile uygulanması gerekir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan İdeal vücut kaç ayda yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?