Basen nasıl inceltilir?

Basenlerdeki yağ oluşumu hem bölümsel olarak orantısızlık yaratır aynı zamanda kalçayı istenmeyen bir görüntüye sokar. Bu yağ oluşumu...

 

Son yıllarda pekçok kadının fiziki anlamda güzel bir görüntüye ulaşmak istediğini biliyoruz. Kadınlarımız bu görünümü sağlamaya çalışırken en fazla basen görünümünden dert yanar. Peki basenlerden kurtulmak mümkün müdür? Bunu yapmak için küçük önerilerimize bir göz atalım.

Basenlerdeki yağ oluşumu hem bölümsel olarak orantısızlık yaratır aynı zamanda kalçayı istenmeyen bir görüntüye sokar. Bu yağ oluşumunu engellemek için ilk verilecek tavsiye mutlaka yiyecek seçimidir.Yağlı yiyicek tüketimini ve kilo kontrolünü yapınca bölümsel zayıflama veyahut bölümsel çalışma yöntemi ile basenlerden kurtulmamız mümkündür. Unutmayalım ki yağlı yiyeceklerin çoğu basen ve kalçada önemli bulunan bir yer tutar. Yiyeceklerimize dikkat ederken günlük haftalık egzersizlerle basen görünümü toparlayıp düzene sokabilirsiniz.

Basenlerden evde yapılmış olan küçük egzersizle bile kurtulmak mümkündür. Günlük yürüyüşün sonrasında basit hareketleri hayatınıza sokarak fit görünüm sağlayabilirsiniz. Örnek verilecek olursa yere dümdüz sırtüstü uzanıp bacaklarınızı birleştirip kaldırıp indirebilirisiniz. Yerde bu hareketi belli sayıda tekrarladıktan sonra yan biçimde yatıp tek bacağınızı yukarı doğru kaldırıp indirebilirsiniz. Bu hareketler yapılırken kalçayı sıkmak hayli önemlidir. Ayrıca hiçbir şey yapamadığınız günlerde oturduğunuz yerde bile kalçanızı sıkıp bırakmak işe yarayacaktır. Yine alternatif olarak ayakta dik bir biçimde durup bacakları hafif açarak kalçayı dışarda tutarak eğilip kalkmak basen görünütüsüne gayet faydalıdır.

 

Basenleri eritmede değişik tekniklerden olan kedi pozisyonunda bacağı geriye doğru indirip kaldırmak hem basen görüntüsünü azaltır aynı zamanda kalçayı kaldırmada gayet yararlıdır. Bundan hariç yine ayakta dik pozisyonda durup ine doğru adım atarak dikliği bozmadan yürümek de fit görünüm için tercih edilebilmektedir. Bu hareket biraz zorlarsa adım atma durumu hafifletilip tek adım atıp dinlenebilirsiniz. Daha sonrasında diğer adıma geçilebilir. Bu hareket tıpkı diz çökmeyi anımsatabilir. 

Bu anlatılan hareketlere gün içerisinde belli bir saat ayırarak periyotlar durumunda yapmanız önemlidir. Önce vucudu ısındırmak ve profesyonel bir yardımdan sonra başlanması tavsiye edilir. Çünkü ısınmadan yapacağınız bir egzersiz sakatlığa neden olabilir. Düzenli egzersiz yaptığınız ve benzer zamanda yediklerinize dikkat ettiğiniz sürece evde bile yapılabilecek bu hareketlerin faydasını göreceğinizden emin olun.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Pilates topu hareketleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?