Papağan bakımı nasıl yapılır?

Papağanlar yemeklerinde hayli seçicidirler, hergün benzer şeyi yemek istemezler. Papağanların yiyecekleri türlü ve yüksek besin değer...

 

Kıvrık gagalı, kalın dilli, parlak tüylü ve sıcak yerlerde yaşayan bir kuş çeşidi olan papağanın en bilindik özellikleri bazı şeyleri öğrenip tekrar edebilmeleridir. Ev hayatı için münasip olan papağanlar size alıştığı zaman iyi bir arkadaş olabilir. Bu nedenle her evcil hayvanda olduğu gibi papağanların bakım ve temizliği düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Papağanların bakımında işinize yarayacak bir takım bilgiler ise şu şekildedir.

Papağanın Beslenmesi

Papağanlar yemeklerinde hayli seçicidirler, hergün benzer şeyi yemek istemezler. Papağanların yiyecekleri türlü ve yüksek besin değerlerine sahip olmalıdır. Papağanınızın ne yemesi gerektiği konusunda ise veterinere danışmanız faydalı olabilecektir. Papağanınıza asla yedirmemeniz gerekli olan yiyecekler ise şunlardır; avakado, çikolata, alkol, tuzlu ve şekerli atıştırmalıklar.

Papağanlar averaj olarak 50-60 sene yaşayabilmektedir. Bundan dolayı bir ömür boyu papağan bakımı yapabileceğinizi düşünerek papağan sahip edinmelisiniz. Çünkü papağanlar sahiplerine alışırlar ve bir başkasına verildiklerinde ise tekrar alışmaları uzun sürer. 

Yaşam Alanının Bakımı

Kuşunuzun kafesindeki su ve yem kaplarını her gün temizleyerek içlerini doldurun. Kafesinin de temiz kalması için kafesin içine gazete kağıtları serin ve bu kağıtları 3 gün içerisinde bir değiştirin. Ek olarak kafeste tuttuğunuz bir takım oyuncakların da devamlı olarak temizliğini yapmayı unutmamalısınız. Oyuncakları temizleyince yerlerini değiştirmeniz papağanınızın hoşuna gidecektir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan İyi zeytinyağı nasıl anlaşılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?