Sarma tuzlu olursa ne yapılır?

Eğer pişirildikten sonra fark edildiyse; Eğer sarma pişince tuzlu olduğu fark edilirse, bu sefer sarmayı tuzsuz yoğurt ve salçayla se...

 

Sarma yemeği, çoğu zaman yapım ve hazırlık kısmında olması gerekenden daha tuzlu bir hal alabilir. Damak tadını bozmamak ve sarmayı daha lezzetli hale getirmek için ise, tuzlu bulunmuş olduğu hallerde bir takım uygulamalar yapılmaktadır. Pei, sarma tuzlu olduğunda neler yapılabilmektedir?

Eğer pişirildikten sonra fark edildiyse; Eğer sarma pişince tuzlu olduğu fark edilirse, bu sefer sarmayı tuzsuz yoğurt ve salçayla servis etmek gerekmektedir. Çünkü bu biçimde, sarmanın damağa tuzlu gelmesi azaltılabilir. Bu servis biçimi için ise, kasede veya derin bir kapta, tuzsuz yoğurdun biraz sulandırılarak bir kaşık yardımı ile çırpılması ve sarmanın üstüne gezdirilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında, küçük tavada, çiçek yağının düşük sıcaklıkta kızdırılması ve içine bir yemek kaşığı etrafında salça koyulması ile sos elde edilir. Düşük sıcaklıkta çevrilen bu sosa çok az su dökülür ve sos tam olarak sıvı bir kıvam alır. Pişmiş salçalı sos da yoğurdun üstüne dökülerek servis edilir. Bu vesileyle de yoğurtlu sos sarmanının tuzunu almış olur ve yerken tuzun tadı fazla belli olmaz. 

Eğer pişirilmeden fark edildiyse; Sarmanın tuzlu olup olmadığını sardıktan sonra ve pişirmeden önce fark ederseniz, veya sarma henüz çok pişmemişse, çözüm olarak yeni tencerenin (derin bir tencere yerine geniş bir tencere seçilmelidir) tabanına, ince ince dilimlediğiniz patatesler konulmalıdır. Bu biçimde tencerenin alt kısmı patates dilimleri ile kaplanmaktadır. Daha sonrasında ise sarmalar, tekrar tencereye dizilir. Şurada sarmaların parçalanmamasına da dikkar gösterilir. Üstüne de az daha su koyularak pişirilmeye bırakılır. Sarmaların az ateşte ve yavaşça pişirilmesi gerekir. Bundan dolayı dizilen patateslerin sarmanın tuzunu alması sağlanmaktadır. Eğer başlangıçta derin bir tencere seçilirse tencerenin üzerinde kalan sarmalar yine tuzlu kalacaktır. Alttaki sarmalara pişme sırasında patates dilimleri etki edebilecek; lakin üsttekilere etki etmeyecektir. Bu neden ile geniş tabanlı bir tencere seçiniz.  

 
 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Balığın az yağ çekmesi için ne yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?