Kolesterol Diyeti

Özellikle kötü kolesterolü düşürmek için uygulanan kolesterol diyeti nasıl yapılır? hangi besinlere dikkat edilmesi gerekir?

 

Tıp literatüründeki en önemli hastalıklardan biri olan kolesterolün dengede tutulabilmesi için kolesterol diyeti yapmak, doktorlar tarafından önerilmektedir. Kolesterol diyeti, beslenme kurallarını takip ederek, ilaç kullanmadan kolesterolün dengede tutulması amacını taşımaktadır.

Bu diyet kolesterolü düşürmenin yanında genel sağlığa da olumlu etki edecektir. Kandaki LDL oranının artması kötü kolesterol olarak tanımlanmaktadır. LDL oranının fazla olması kalp ve damar hastalıklarının oluşması riskini büyük oranda arttırmaktadır. Bununla birlikte kandaki HDL ismi verilen iyi kolesterolün düşüklüğü, kan şekerinin yükselmesi, kilo fazlalığı ve trigliserit yüksekliği gibi faktörlerle birleşince hastalık riski ciddi oranda yükselmektedir. Bu sebeple kolesterol diyeti yapmak hastalar açısından önemlidir.

Kolesterol Diyeti nasıl uygulanır?

Kolesterol hastalarının en merak ettikleri sorulardan bir tanesi kolesterol diyeti nasıl uygulanır? sorusudur. Bunun için öncelikle gıdalardan alınan doymuş yağ oranının azaltılması gerekmektedir. Kolesterolün kontrol altına alınabilmesi için doymuş yağların azaltılması, kolesterol bakımından zengin gıdaların tüketiminin sınırlandırılmasından daha önemlidir. Doymuş yağların hepsinin vücuda verdikleri zarar aynı değildir. Bu sebeple diyet uygulamasında hangi yağların tüketilip, hangilerinin tüketilmeyeceğinin iyice anlaşılması önemlidir.

 

Her halükarda kolesterol diyeti yapacak olan kişilerin yağ tüketimini minimum seviyeye indirmesi gerekmektedir. İkinci aşamada kolesterol bakımından zengin olan yiyeceklerin kısıtlanması gelmektedir. Bu besinlerin tüketim miktarlarının azaltılması kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olacaktır. Son aşamada ise glisemik endeksi düşük gıdaların tüketilmesi, kolesterol düşürücü etki yapacaktır.

Kolesterolü düşürmek için tüketilmemesi gereken besinler

Doymuş yağ içeren tam yağlı süt ve süt ürünleri, tereyağı; hayvansal gıdalar olan iç yağlar, dana eti; hindistan cevizi yağı, palm yağı gibi ürünlerdir. Zeytinyağı da doymuş yağ içermektedir, ancak içerisinde bulunan tekli doymamış yağ oranının yüksekliğinden ötürü kolesterol diyetinde kısıtlı miktarda kullanılabilir.

Kolesterolü yüksek besinler grubuna giren yumurta sarısı da tüketilmemesi gereken ürünler arasındadır. Bunun yanında patates, bal, kraker, cips ve beyaz unlu ürünler de tüketilmemesi gereken gıdalardır. Kolesterolü düşürmek için tüketilmesi gereken besinler ise glisemik endeksi yüksek olan yulaf ezmesi, kuru yemiş, kuru bakliyat, siyah çay, yeşil çay, mercimek, kepekli ürünler, balık ürünleri, sebze ve meyvedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Yüzde kist nasıl oluşur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?