Bebeklerde idrar kültürü nasıl yapılır?

Bir erkek bebek ilk 6 ay içerisinde kız bebeklere göre daha sık idrar yolu enfeksiyonuna yakalanırken ilerleyen dönemlerde bu hal ter...

 

Hastalıklara yakanma riski yüksek olan bebeklerde sürekli görülebilen hastalıklardan biri de idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yollarından rahatsızlık yaşayan bir bebek hayli huzursuzdur ve bu hal, her şekline yansır.

Bir erkek bebek ilk 6 ay içerisinde kız bebeklere göre daha sık idrar yolu enfeksiyonuna yakalanırken ilerleyen dönemlerde bu hal tersine döner ve idrar yolu enfeksiyonu kız çocuklarda daha sık görülmeye başlanır.

İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanmış bir bebekte idrar kültürü nasıl yapılır?

İdrar kültürünü tamamlamak için bebek havaya doğru kaldırılır, altına steril bir kap konur. Bebeğimizin karnı yere dönük halde tutulur. Daha sonrasında bebeğimizin kollarını ve bacaklarını bükmesi sağlanmaktadır. Bebek, bu noktada direnebilir, huysuzlanarak ağlayabilir. Bunu yapmak için başka bir insandan daha yardım alabilirsiniz. Bu pozisyonda bebeğimizin kasıklarına bastırılır. Bebeğimizin kasıklarına bastırmaktaki amaç bebeğimizin idrarını yapmasını sağlamaktır. Kasıklarına bastırmanın yanında sırtını da sıvazlarsanız bebeğimizin daha kolay idrar yapmasını sağlayabilirsiniz. Kasıklarına bastırıp sırtını sıvazlayarak bebeğimizin idrarını yapmasını sağlamış olursunuz.

İdrar kültürünün yapılabilmesi için ilk adım bebeğimizin genital bölgesinin sabunlu su ile silinmesidir. Bu biçimde genital bölgenin temizliği yapılmış olur. Genital bölgeyi silerken steril olması adına temiz ve kullanılmamış malzemeler kullanmaya . Bu vesileyle deriden gelebilecek bir mikroorganizmayı önlemiş olursunuz. Temizlik tarafını tam anlamıyla yapamazsanız normal zamanda idrarda olmayan mikroorganizmalar idrar kültüründe çıkabilir. Bu hal çıkacak sonucu değiştirir, buna paralel olarak bebeğiniz boş yere antibiyotik kullanır yahut ilaç tedavisine başlamış olur.

 

İdrarın alınmasından sonra idrar, laboratuvara incelenmek üzere gönderilir. İdrar örneklerine özel işlemler uygulanmaktadır. Bu idrarlarda özellikle mikroplar üretilir ve bunlara isimler verilir. Bu noktadan sonra ise hangi antibiyotiğe karşı duyarlı olduğu belirlenir. Kültürde mikroorganizma üremesi olup olmamasına bakılır. Kültürde mikroorganizma üremesi olduysa uygulanan işlemlere ek olarak antibiyotik hassasiyet işlemi uygulanmaktadır. Eğer kültürde mikroorganizma üremesi olmadıysa o zaman kültürde mikroorganizma üremesi olmadığı belirtilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Kol kası evde nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?