Pilatesle göbek nasıl eritilir?

Yere sırt üstü uzanın, bacaklarınızı masa pozisyonunda dizlerden kırın, eller ensede, başınız göbeğinize baksın. Nefes verirken bir b...

 

Kimselerin özel olarak ta kadınların en büyük kabuslarından biri göbekli olmaktır. Düz göbeğe sahip olmak için spor yapmak şarttır. Ama sporun yanında beslenme alışkanlıklarınıza da dikkat göstermeniz gerekir. Peki, pilatesle göbek nasıl eritilir?

Egzersiz 1 (Crisscros)

Yere sırt üstü uzanın, bacaklarınızı masa pozisyonunda dizlerden kırın, eller ensede, başınız göbeğinize baksın. Nefes verirken bir bacağınızı uzatırken diğer bacağınızın dizini çaprazda kalan dirseğinize yakınlaştırıp üst tarafınızı o tarafa doğru yöneltin. Bu hareketi her iki tarafa 7'şer kez tekrarlayabilirsiniz.

Egzersiz 2 (Tek bacak germe)

Yere sırt üstü uzanın, bacaklarınızı dizlerden bükerek masa pozisyonu alın. Bakışlar yine göbekte olsun. Nefes alın nefesinizi verirken bir bacağınızı gergin olarak ileriye doğru uzatın, diğer bacağınızı da 2 kolunuzla hafifçe tutun. Bacak değiştirerek yine her bir bacak için 7'şer kez tekrarlayabilirsiniz.

Egzersiz 3 (Çift bacak germe)

Yere sırt üstü uzanın, ayakalrınızın arasına küçük top yerleştirin. Bacaklarınız masa pozisyonunda dizlerden bükün. Başınız yine göbeğe baksın. Nefes alır iken bacakları 70 derece yukarıya uzatırken kollarınızı da geriye doğru uzatın. Nefes verirken tekrar masa pozisyonuna geri dönün. Hareketi 7'şer kez tekrarlayabilirsiniz.

Egzersiz 4 (Hundred) 

Yere sırt üstü uzanın, bacaklarınızı dizlerden bükerek masa pozisyonu alın. Kollarınızı kalçanın yanına hafif yukarıda olabilecek biçimde dümdüz uzatın. Bakışlarınız göbekte olsun. 5 kez nefes alıp 5 kez nefes verirken kollarınızla yere vuruyormuş gibi nefesle birlikte aşağı yukarı hareket edin.

 

Hareketleri çeşitlendirmek mümkündür. Ama başlangıç olarak düzenli halde bu egzersizleri yaparak göbeğinizin erimesini sağlayabilirsiniz. Göbek kısmındaki yağ dokusu kırılımı en zor olan bölümlerden biri olduğundan çok kısa zaman içinde sonuç alamayacağınız unutulmamalıdır. 

Pilates tekrar sayıları az nefes odaklı bir spor çeşididir. Hareketler yapılırken omurga duruşu önemlidir. Egzersizlere başlamadan önce ısınmayı unutmayın.

Pilateste yalnızca göbek bölümüne yönelik egzersiz yapmak için göbek hareketlerinden oluşan bir program hazırlayabilirsiniz. Bilhassa yeni başlayanlar önemli görülen bir sağlık sorununuz var ise, hareketleri yaparken problem yaşarsanız egzersizleri yapmadan önce bir hekime danışınız.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Futbolcular nasıl beslenmelidir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?