Pilates topu ile kalça eritme hareketleri nasıl yapılır?

Kendinize bir egzersiz programı hazırlamadan önce en fazla hangi bölgenizin kaslarını çalışıtrmak istediğinize karar vermelisiniz. Bu...

 

Vücut sıkılaştırmada akla ilk gelen sporlardan biridir pilates. Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak,hangi kaslarımızı çalıştırmak istediğimizi belirlemek önemlidir. Pilatesle kol, kalça, göbek, sırt ve bacak bölgelerinizi çalıştırabilirsiniz. Bütün bölgeleri aynı süre içinde çalıştırabileceğiniz gibi yalnızca belli bir bölgenize de yoğunlaşabilirsiniz. Pilatese başlayınca belli prensibleri akıldan çıkarmamalısınız. Prensiplerinin en önemlilerinden biri doğru nefes alıp vermektir. Böylece hem istenen bölgenizi çalıştırmış olup aynı zamanda doğru nefesle kanınızı temizlemiş olursunuz.

Kendinize bir egzersiz programı hazırlamadan önce en fazla hangi bölgenizin kaslarını çalışıtrmak istediğinize karar vermelisiniz. Bundan sonraki süreçte yapılacak egzersize göre bir pilates topu tercihi şart. Bunun sayesinde hareketleri doğru şekilde ve yaralanmadan yapabilirsiniz. Hareketlere başlamadan önce pilates topunun üstüne oturduğunuzda dengeyi sağlayabilmelisiniz. Topun üzerindeyken yapılabilecek birkaç esneme ve ısınma hareketinin hemen bitmesinden sonra kalça eritmek için yapabileceğiniz hareketlerin birkaçına değinmek gerekirse;

Pilates yaparken egzersizlerde size yardım eden olacak bir spor aracı da pilates topudur. Pilates topu ile yapmış olduğunuz egzersizler daha eğlenceli hale gelecektir. Aynı zamanda topun esnekliğini kullanarak daha çok yağ yakabilirsiniz. Pilates topuyla da vücudunuzun her yerini çalıştırabilirsiniz. Ayrıca topunuz olmadan zorlanabileceğiniz bir hareketi pilates topunuzla yapmanız çok çok kolay olabilir.

 

Egzersiz 1

Pilates topu ayaklarınızın altında olacak biçimde yere uzanın. Elleriniz yan tarafınızda. Nefes alın, nefes verirken topu ayaklarınızla kendinize doğru çekin. Bu hareketi başlangıçta 7 kez tekrarlayabilirsiniz.

Egzersiz 2

Ayağa kalkın. Bacağınızın birini geriye doğru kırın ve bu pozisyonda pilates topunu kırılı olan dizinizin altına alın. Nefes alın ve verirken öne doğru çömelin kollarınızı da öne doğru uzatın. Hareketi dönüşümlü olarak her 2 bacağınız için tekrarlayın.

Egzersiz 3

Ayak tabanınız pilates topunun üstünde yere uzanın. Elleriniz beraberinizde. Önce kalçayı sonra beli en sonuç kısmında da sırtınızı yavaşça yerden kaldırın. Bütünüyle dengede kaldığınıza emin olunca yavaşça en baştaki halinize geri dönün. 

Egzersiz 4

Pilates topunun üstüne yüzü koyun uzanın. Top karın bölgenizde. Bacaklarınızı tümüyle geriye doğru uzatın. Ellerinizle yerden destek alın. Önce sağ bacağınızı aşağı yukarı kaldırıp indirin. Akabinde de benzer set tekrarını sol bacağınız için gerçekleştirin.

Hafta içinde 2-3 gün minimum yarım saat yapacağınız uygulamayla farkı siz de göreceksiniz. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Futbolcular nasıl ısınır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?