Kung fu nasıl öğrenilir?

Eğer Kung Fu’yu tam olarak öğrenmek ve kavramak istiyor iseniz bu savaş sanatının felsefesini ve geleneksel tekniklerini de öğrenmeli...

 

Gong Fu olarak da bilinen Kung Fu antik Çin dövüş sanatlarından birisidir. Eğer bu sanatı öğrenmek istiyor iseniz ama yakınlarınızda Kung Fu öğreten bir yer veya bunu yapmak için zamanınız ya da bütçeniz yoksa kendi çabalarınızla bunu başarabilirsiniz. Kendinizi adadığınız ve hırslı olduğunuz sürece Kung Fu öğrenilebilir.

Eğer Kung Fu’yu tam olarak öğrenmek ve kavramak istiyor iseniz bu savaş sanatının felsefesini ve geleneksel tekniklerini de öğrenmeli ve uygulamalısınız.

Kum torbası satın alın. Başlangıçtaki egzersizlerinizin çoğunu havada yapacak olsanız da ilerleyen dönemlerde direnç isteyeceksiniz. Duvara asılan kum torbalarından alabileceğiniz gibi kendi kendine duranlardan da tercih edebilirsiniz.

Kung Fuyu en iyi biçimde öğrenmenin yolu bir “sifu” adı verilen hocadan geçmektedir lakin yeteri kadar azimliyseniz kendiniz de öğrenebilirsiniz. Bunu yapmak için DVD alabilir yahut internetteki Kung Fu videolarını izleyebilirsiniz. Hareketleri doğru yaptığınızdan emin olmak için birden fazla kaynaktan yararlanmanız önerilmektedir.

Kung Fu’da başarılı olabilmek için denge, esneklik ve duruşunuz üstünde çalışmalı, yumruk, blok ve tekmenizi geliştirmelisiniz. Denge ve esnekliğinizi sağlamak için yoga yapmanız önerilmektedir. Yoga dengede ustalaşmanızı sağlarken esnekliğinizi arttırmaktadır. Duruş ise Kung Fu’da pek önemli bir yere sahiptir. Eğer yanlış bir duruş sergiliyorsanız doğru hareketleri yapamazsınız. Bunu yapmak için At Binme Duruşu, Hazır Duruş, Ters Ayak Duruşu ve Dövüş Duruşu gibi duruş çeşitleri üstünde çalışmalısınız. Eğer duruşunuz güzel olursa teknikleri de kolay bir biçimde yapabilirsiniz. Yumruk çalışırken ise kalçalarınızdan güç almaya çalışmalısınız. Boksta olduğu gibi Kung Fu’da da düz, aparkat ve kroşe vuruşlar bulunur. Blok yapacaksınız ilk başta dövüş duruşunda bulunmanız önerilmektedir çünkü bu duruşta yüzünüzü koruyabilir ve yapılmış olan atakların etkisini azaltabilirsiniz. Tekme teknikleri ise Kung Fu’nun en eğlenceli ve en kolay gelişme görülebilen bölgelerinden biridir. Bu hareketleri ve teknikleri hepsinden önce havada deneyin ve hazır hissedince kum torbasına geçin.

 

İş Kung Fu öğrenmeye gelince çok fazla hareketle ve bilgiyle karşılaşırsınız. Bunların içerisinde kaybolmamak için kendinize bir odak noktası seçmelisiniz. Örnek vermek gerekirse, hepsinden önce zıplama hareketlerini öğrenmek istiyor iseniz bu teknikleri çalışmalı ve kendinize bir plan hazırlamalısınız.

Evde Kung Fu egzersizleri yapacağınız alanı boşaltmalısınız. Bir sürü zıplama, tekmeleme veyahut yumruklama yapacağınız için evdeki çoğu şeye zarar verebilirsiniz. 3 metrekarelik alan sizin için yeterli olabilecektir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Kung fu hareketleri nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?