Göbek eritmek için mekik nasıl çekilir?

Mekik hareketi sonrası diğer karın bölümü hareketlerini yaparak yağ yakımını arttırabilirsiniz. Mekik hareketleri sonrası soğuma here...

 

Mekik, doğru bir biçimde yapılırsa karın kaslarını çalıştıran, göbek kısmındaki yağların erimesine yol açan egzersiz hareketidir. Mekik göbek bölümündeki karın kaslarını çalıştırır ve şurada kan akışını hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştırır. Peki göbek kısmındaki yağları eritmek için nasıl mekik çekilmelidir?

4.Aşama

Mekik hareketi sonrası diğer karın bölümü hareketlerini yaparak yağ yakımını arttırabilirsiniz. Mekik hareketleri sonrası soğuma hereketleri yapılarak spora son verilmelidir. Sporu sağlıklı ve yağ yakıcı meyveler ile destekleyerek yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Antrenörüzün vermiş olduğu program çerçevesinde haftalık asgari üç gün mekik egzersizini uygulayabilirsiniz.

1.Aşama

Mekik öncesi ısınma hareketleri yapılarak egzersize başlanmalıdır. Isınma hareketleri vücudumuzun ani harketler ile sakatlanmasını önlemektedir. Bunu yapmak için kısa bir koşu sonrasında ise ısınma hareketleri yapılmalıdır. Bilhassa bel, boyun, kol ve sırt bölümü tam olarak ısınmadan mekiğe başlanmamalıdır. Isınma harketlerinize başınızdan başlayıp bacak kaslarınızı gererek son verebilirsiniz.

2.Aşama

Mekik çekilecek zeminin altında mat olmalıdır. Bu rahat bir biçimde egzersiz hareketlerini yapmanızı sağlamaktadır. Zemine mat serdikten sonra mekik hareketinize başlayabilirsiniz. Matın yanında su ve havlu da bulundurabilirsiniz.

 

Mekik hareketi doğru yapılmazsa bel, boyun ve vücut sakatlıklarına yol açabilmektedir. Bunu yapmak için egzersiz hareketlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

3.Aşama

Mekik hareketini yapabilmek için spor giysileri giyilmelidir. Karın, bel bölümüne baskı yapacak giysiler ya da korse giyilmemelidir. Spor kıyafetleri ve ayakkabınızı giydikten sonra hareket için temel duruş pozisyonunuzu almalısınız. Temel duruş pozisyonu almak için mekik oturuşunu yaparak vücudunuzun üst bölümünü zemine değdirmelisiniz. Elller başta, bacaklar ise üçgen açıyla kırılmalıdır. Bacak pozisyonunda bacak fazla kasılmamalı, karın rahat edilecek pozisyonda bırakılmalıdır. Mekik pozisyonunuzu aldıktan sonra yavaşça harketi uygulayabilirsiniz. Mekik hareketi hızlı veyahut boyuna baskı yaparak yapılmamalıdır. Vücut karın tarafından yukarı çekilmeli, yukarı çıkarken nefes bırakılmalıdır. Şurada göbek bölümündeki yağların erimesi için en etkili hareket yanlara doğru mekiktir. Mekik hareketinin bir bacak, bir sağ yan ve bir sol yan olarak yaparsanız göbek yan kısmındaki yağlar eriyecektir. Mekikleri seriler durumunda yaparak molalar vermelisiniz. Bir seri 5 düz 5 sağ ve 5 sol olarak yapılıp zaman geçtikçe 10 çıkartılabilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Pilates topu ile nasıl pilates yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?