Fitness ile kalça nasıl çalıştırılır?

Bu harekette uzun adımlarla öne doğru çömelip kalkılır. Orada önemli olan, vücudumuzu dik tutmak ve çömeldiğimizde diz kapağımızın bi...

 

Kadın erkek fark etmeksizin pekçok insan, fit bir görüntüye sahip olmak için yıllarını spor yaparak geçirir. Spor yaparken vücudumuzun heryerinin gelişmesi hayli önemlidir.

1-Adımlama

Bu harekette uzun adımlarla öne doğru çömelip kalkılır. Orada önemli olan, vücudumuzu dik tutmak ve çömeldiğimizde diz kapağımızın biri yerdeyken diğerinin yere 90 derecelik bir biçimde olmasıdır. Çömelirken yine aceleden kaçınılmalı ve hareket 4 set, 12 tekrardan yapılmalıdır.

Spor geçmişi çok uzun zaman olmayanlar için ağırlıksız başlamak en iyisidir. Ağırlıksız squat çalışırken bacakları omuz genişliğinde açıp yüzümüz dik bir biçimde karşıya bakarak eğilip kalkma yapılmaktadır. Şurada önemli olan ayak tabanlarının yere değmesi ve kalçamızın yeteri kadar dışarıya doğru çıkarılmasıdır. Hareketi acele yapmamak da hayli önemlidir. Squat yavaş yapılırsa daha fazla yarar sağlar. Squat yaparken ağırlık da kullanılabilmektedir. Vücudumuzu spora alışmış kişiler omuzlarına halter alarak benzer halde eğilip kalkarak kalçalarını sıkılaştırabilirler. Ağırlıkla yapılmış olan squatta, baldırlar ve kalça daha kaslı görünüm alır. Diğer bir squat halinde ise pilates topundan yardım alınır. Belimizle duvar arasına sabitlediğimiz pilates topunun vasıtasıyla da eğilip kalkabiliriz. Top, şurada bizim duruşumuzu sabit tutmamıza ve hareketi daha doğru halde yapmamıza yardım eder.

 

Çalışmalarda genel açıdan üst bölüm, yani kollar, göğüsler ve karın kaslarına ağırlık verilse de bacak ve kalçalar da fit ve sağlıklı görünüm için düzenli şekilde çalıştırılmalıdır.

Evde yapılabilecek basit harekerlerden bazıları şunlardır:

Kalça kası yapmak için tempolu yürüyüş ve koşma da etkili olmaktadır lakin evde yapılabilecek basit egzersiz hareketleri hassaten kalça kaslarını geliştirmek isteyenler için gayet etkilidir.

Kalçaları sıkılaştırmak için bilinen en iyi hareket squattır. Squatın kelime anlamı çökme olup ağırlıklı veya boş olarak iki biçimde yapılabilmektedir.

2-Yüz üstü

Bu hareket, kalçaları sıkılaştırmak için gayet etkilidir. Şınav pozisyonuna benzer biçimde lakin diz kapakları yerde olan bu pozisyonda bacaklar, sırayla 90 derece olacak biçimde yukarı kaldırılır ve başlangıç pozisyonunuza dönülür. Bu harekete benzer biçimde yüzüstü uzanıp bacakları dik bir biçimde kaldırma işlemi de yapılabilmektedir.

3- Sırt üstü

Bu harekette kalça ve bel kasları aynı zamanda gelişir. Sırt üstü ve eller yanda olabilecek biçimde yere yatılır. Vücut dik olabilecek biçimde kalça kaldırılıp indirilir. Bu hareket de 12 tekrardan 4 set yapılabilmektedir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Six pack çıkarma yolları nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?