Karın kası nasıl yapılır?

Karın kası oluşturması o kadar zor bir kas grubu değildir. Lakin karın kaslarını görünür kılmak ve onları muhafaza etmek çok zordur, ...

 

Karın kası doğru antrenman programının düzenli beslenmeyle beraber yürütülmesi ile ulaşılabilecek bir kas grubudur. Beslenmenin karın kası üzerindeki etkisi önemlidir, çünkü kişinin yağlanmaya en açık yeri karın bölgesidir. Bundan dolayı doğru antrenman programı doğru diyet programıyla desteklenmelidir.

Beslenmenin Önemi

Karın kası oluşturması o kadar zor bir kas grubu değildir. Lakin karın kaslarını görünür kılmak ve onları muhafaza etmek çok zordur, ve uzun zaman alır. Bu yüzde bu kas grubuna yönelen kimselerin beslenme programlarına çok önem vermeleri gerekebilir. Doğru beslenme uygulandığı durumda bile karın kaslarını ortaya çıkarmak aylar alabilir.

Fitness Salonu Çalışması

Ek olarak fitness salonunda çalışmak isteyenler, "Abdominal Crunch" adı verilen aletle karın kası yapmaya çalışabilirler. Bu hareketi tercih edenlerin kilo haline göre çalışmaları istenir. İlk başlarda az ağırlık çok tekrar programları verilir. Zaman geçtikçe ağırlık artışına başlanır.

Yan taraflara eğilme

Hareketin başlangıcında ayakta durup mide geri çekilir. Ayaklar düz ve eller iki taraftayken, soldan sağa doğru eğilinir. Bu hareketi yaparken kalçadan dönülmediğine emin olmak gerekmektedir. Bu hareket vesilesiyle vücüda diklik gelir ve alt karın kasları çalışır. 10-15 tekrardan 3 set uygulanabilir. Bu hareketin benzer başlangıcı kullanılarak eğilmek yerine soldan sağa dönme hareketi de yapılabilmektedir. Bu hareket de dış taraftaki karın kasları çalıştırılır. 10-15 tekrardan 3 set uygulanabilir.

 

İnsanları çoğu kez yapması gerekli olan karın kaslarını geliştirmekten çok onları görünür kılmaktır. Bunu da yapmak için karın bölümündeki yağları eritmek gerekmektedir. Böylece yağ tabakalarının altında gömülü olan karın kaslarını göstermek mümkündür. 

Karın Bölgesi Geliştirme Hareketleri Nelerdir?

Mekik

Hepsinden önce sırt üstü yattıktan sonra derin bir nefes alıp karın içeri çekilir. Gözleri tavana odakladıktan sonra 45 derece vücudumuzu yerden kaldırmak gerekmektedir. Ama bunu yaparken dikkatli olunması gerekli olan boyundan çekmemektir. Aksi halde boyunda sorunlar oluşabilir. Ek olarak boyundan çekilirse antrenmanın verimliliği düşer. 15-20 tekrardan 3 set uygulanabilir.

Pilates Topu Hareketleri

Pilates topuna bacaklar dik gelicek biçimde ve bacaklar omuz genişliğinde açılarak oturulur. Belden aşağısı hiç oynamayacak halde önce sağa, sonra sola dönülür. Dönme işlemi yapılırken nefes vermek önemlidir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Sırt kası nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?