Pilates topu nasıl kullanılır?

Pilatesle yapılacak bu ve benzeri hareketler dengede durma, sıkılaşma ve vücut duruşunu düzeltmede gayet etkili olabilecektir ...

 

Denge ve esneklik kazanma denince akla ilk gelen spor olan Pilates, gittikçe artan popülaritesi ile genç yaşlı, kadın erkek demeden her kişinin pratik bir biçimde yapabileceği bir egzersiz çeşididir. Son dönemlerde kadınların nerdeyse pilatessiz bir gün bile geçirmediği, pilates merkezlerinin dolup taştığı ve pilates malzemeleri satan yerlerin ihya olduğu göz önüne alınırsa, bu sporun yararlı olduğu gerçeğine varılabilir. Bir yardım eden malzeme gerektirmeden de yapılabilen bu spor, birkaç küçük yardım eden malzeme eklendiğinde daha çok harekete olanak sağlamakta ve daha çok kas grubunu çalıştırmaktadır. Jimnastik matıyla yapılabilen pilates hareketleri olduğu gibi son dönemlerde pilates topuyla yapılmış olan egzersizler de bir hayli revaçtadır.

Eller çapraz bir biçimde göğüs üstünde birleştirilir ve top bel hizasına gelecek halde konularak dengede durulmaya çalışılır. Bacak kasları için mükemmel esneme sağlayan bu harekette acı hissedilene kadar beklenebilir.

Daha sonrasında yere yatılarak top iki bacak arasına alınır ve yere 90 derece olacak biçimde top ayaklardan sıkıştırılarak yukarı kaldırılıp indirilir. Bacak kas grubunun ve basen bölgesinin çalışmasına yardım eden olacak olan bu hareket 8 set durumunda tekrarlanır.

Sonra, bacaklar sırası ile yere paralel bir biçimde kaldırılır ve indirilir. Genelde 8 set yapılmış olan bu hareket diğer bacak için tekrarlanır.

 

Bu hareket sonrası dengeyi hiç bozmadan eller göğüste ve çapraz halde yarım mekik hareketi 8 set durumunda uygulanmaktadır. Böylelikle göbek ve karın kaslarının çalışması ve bölümdeki istenmeyen yağların parçalanmasına yardım eden olunur.

Düz zemine yerleştirilen pilates topunun üstüne oturularak bacaklar 90 derece açılıp dengede durmaya çalışılarak karın kasları esnetilir.

Daha sonrasında sağ el sol tarafa uzatılarak karnın yan kasları çalıştırılır ve benzer hareket diğer taraf için tekrarlanır.

Pilatesle yapılacak bu ve benzeri hareketler dengede durma, sıkılaşma ve vücut duruşunu düzeltmede gayet etkili olabilecektir 

Pilates topunun en büyük faydası vücudumuzun dengesini sağlamaya yardım eden olmasıdır. Pilatesin de ana felsefesini oluşturan denge ve esneklik, pilates topu kullanımıyla çok çok rahat bir biçimde egzersizlerde uygulanabilmektedir. Doğru duruş ve doğru nefes teknikleriyle pilates topunun eşlik ettiği bir seans, vücudumuzun şekillenmesine yardım eder.

Birkaç basit pilates topu egzersizi etkili vücut şekillendirmeye yardım edebilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Forvet nasıl olunur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?