Evde pilates nasıl yapılır?

Denge, Pilates’te  ana unsurdur. Büyük Pilates topu ile yaptığımız hareketlerin neredeyse tamamı dengemiz ile ilgilidir ve karnımız d...

 

Spor, eğer profesyonel sporcu değilsek işimizin yoğun olduğu dönemlerde veyahut mutsuz olduğumuz anlarda ertelediğimiz, açıkça ertelemeye bahane aradığımız bir aktivite olabiliyor. Ama son senelerde Pilates’in hayatımıza girmesi, spor dediğimizin esasen çok yorucu bir olay olmadığını bize kanıtlar niteliktedir. Pilates bizi yormadan, kaslarımızı sıkılaştırır ve etkisini hayli hızlı göstermektedir.

Pilates için gerekli malzemeler nelerdir?

Pilates topu ve yoga matı en temel ekipmanlardır. Eğer az daha ileri düzeye geçmek istersek, kol hareketleri ve daha fazla esnemek için özel lastiğimize, ve iç bacak için de bakkallarda satılan lastik top büyüklüğünde topumuza ihtiyaç vardır.

Denge, Pilates’te  ana unsurdur. Büyük Pilates topu ile yaptığımız hareketlerin neredeyse tamamı dengemiz ile ilgilidir ve karnımız da dengeyi sağlayan ana unsur olduğundan dolayı Pilates yaparken üst düzeyde çalışması normaldir.

Evde pilates nasıl yapılır?

Pilates topunun üstünde yüzüstü pozisyonda iken topu, üst bacak hizanıza getirin. Kollarınızın pozisyonu yere 90 derece olmalıdır. Sırtınızı dik tutun. Bir zaman bu pozisyonda kaldıktan sonra kendinizi, kontrolünüzü kaybetmeden kollarınızla geriye itin, ve başlangıç pozisyonuna geri dönün.

Pilates’i evde yapmak istiyor iseniz topun üzerindeyken dikkat edeceğiniz şeylerden biri sırtınızın, yere paralel bir duruş yapıyor olsanız dahi, dik pozisyonda olmasıdır. Sırtınızı dik pozisyonda tutmak için çalışan karın kaslarınızı hissedin, bu doğru yolda olduğunuzun işaretidir. Eğer sırtınızı her pozisyonda dik tutamazsanız, sakatlanmalar yaşayabilirsiniz. Benzer zamanda omuz ve kollarınızı da çok sıkmamaya özen göstermelisiniz.

 

En basit hareket Pilates topu üstünde zıplamaktır. Bu hareket kalçalarınızı şekle sokar. Ve her zıpladığınızda ellerinizi kaldırıp indirerek kollarınızı da işin içine katabilirsiniz.

Pilates topunun üstüne sırtüstü yatıp hafif hafif öne arkaya sallanırsanız, sırtınız için fevkalade masaj olacak ve günün gerginliğini üzerinizden alacaktır.

Pilates topunun üstüne yüzüstü yatın ve ters kol ve bacağınızı aynı zamanda kaldırın. Benzer hareketi diğer kol ve bacak için tekrarlayın. Bu hareket kalçaları çalıştırırken karnınıza da baskı uygulayarak masaj yapar.

Pilates topunun üstünde sırtüstü yatarken iki ayağınızı da yere sağlam basıp hafif hareketler ile mekik çalışın. Top sırtınıza destek sağlarken hafif mekik de karnınızı çalıştıracaktır.

Bunlar pilates topu ile yapabileceğiniz en basit hareketler; lakin sırt sakatlanmalarının önüne geçmek için Pilates’e başladığınız birkaç ay hoca gözetiminde hareketleri yapmanız sağlığınız bakımından daha iyi olabilecektir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Doğru squat yapmanın kuralları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?