Horon nasıl oynanır?

Horonların tamamı türkülerle desteklenebilir yahut yalnızca müzikle oynanabilirler. Yöre ve çalgılara göre değişmekle beraber diğer h...

 

Doğu Karadeniz'in geleneksel toplum oyunu olan horon, vartevor adı verilen yayla şenlikleri gibi toplu eğlencelerde kaval, klarnet, kemençe yahut tulum eşliğinde, yalnız erkekler, yalnız kadınlar veyahut kız-erkek karışık olarak oynanabilir. Düz çizgi, yarım daire yahut halka biçiminde, Karadenizi yansıtan hızlı ve çevik hareketler ile oynanır.

Horonların tamamı türkülerle desteklenebilir yahut yalnızca müzikle oynanabilirler. Yöre ve çalgılara göre değişmekle beraber diğer horonlar da temelde tulum ve kemençeye benzer şekildedir.

Tulum horonunda ise oyun şekilleri ve hareketler değişiklik göstermektedir. Tulum horonunda karşılıklı atma türkü kısımları daha fazladır. Horonu oynatan kişiye göre de değişebilmekle beraber genelde atma türkünün ritim sayısına göre sağa sola birer adım veya sağa iki sola iki adım ve nihayetinde kolları öne savurma hareketiyle başlar. Türkü sonuç kısmında sağ ayak ve ellerin öne çıktığı yöresel nidalarla parça bitirilir. Hemşin horonu sağ ayağın kolla beraber çekilip sağa doğru tulumun ritmine göre yere vurulması hareketiyle oynanır. İki ayak horonu ise sol ayak arkadan sağ ayak önden sağa atılıp sol ayak iki kere sağ ayak iki kere sallanarak sert hareketler ile ve hızlanarak oynanır.

Genellikle bilinen horon çeşitleri kemençe ve tulum horonlarıdır. Kemençe horonu genel itibarı ile, üç ayak veyahut düz horon adı verilen 10 sayılık kalıpta bir oyunla başlar. İlk altı adımda ayaklar sağa ve sola adımlar olarak gerçekleştirilir yedinci adım öne sekizinci sağa dokuzuncu geri ve onunca adım sola olarak tamamlanır. İlk adıma dönerek tekrar edilir. Kollar havada ve gergindir. Horonu oynatanın komutuna göre ikinci bölüme geçilir buna yenlik hareketi denir. İlk baştaki hareketler sağa sola dönülerek tüm vücudumuzu kullanarak uygulanmaktadır. Son kısımda kollar tekrar havada ve gergin tutulurken horon hızlanır hareketler serileşir ve sertleşir, tüm vucudun kullanılmış olduğu kısımdır. Komutla beraber kollar indirilip omuzlar sallanarak devam edilir. On sayılık hareketlere ek olarak yöresel olarak da farklılaşan ayak ve kol hareketleri de eklenmek suretiyle horon süslenebilir.

 

Horon tepme kavramı oyunun seri ve sert hareketlerinden kaynaklı olarak türemiştir fakat Karadeniz yöresinde horon, vurmak, oynamak, etmek gibi fiillerle desteklenir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan B vitamini içeren besinler adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?