Yamaç paraşütü nasıl yapılır?

Yamaç paraşütünün en eğlenceli kısmı şüphesiz ki; uçuş aşamasıdır. Kalkıştan sonra hava ile dolan paraşütünüz size bir çift kanatınız...

 

Şahısların gökyüzüne olan merakı belki de Adem'den Havva'dan, yani ilk insandan beri süregelen bir merak olmuştur. Kimi kez kuşlara imreniriz özgürce göklerde süzülebildikleri için. Peki kendinizi bir kuşun yerine koysaydınız ve bu sizin ilk uçuşunuz olsaydı ne hissederdiniz? Biz size söyleyelim: Adrenalin... Eğer siz de birer adrenalin tutkunu iseniz yamaç paraşütünü yapmanızı öneririz. (Uçmanın belki en güvenli yoludur.) Önermekle kalmayıp, anlatıyoruz.

Uçuş Aşaması

Yamaç paraşütünün en eğlenceli kısmı şüphesiz ki; uçuş aşamasıdır. Kalkıştan sonra hava ile dolan paraşütünüz size bir çift kanatınız olduğu hissini verecektir. Lakin uçuşa ilk başladığınızda tıpkı yerde koştuğunuz gibi bir zamanda havada koşmalı, Harness'e ( oturulan hazne) hemen oturmamalısınız. Paraşüt tam anlamıyla yükseldiğinde oturmalısınız. Daha sonrasında paraşütü kumanda etmeye başlayabilirsiniz. Eğer bir de profesyonel bir hoca ile yola çıktıysanız, bu uçuş isteğinize göre saatlerce bile sürebilir.

Kalkış Aşaması 

Paraşütle kalkış yapılacak arazinin eğimi, takriben 30 derecelik bir açıya sahip olmalıdır. Paraşüt yere düzgün halde serilmelidir. Paraşütün kanadına taş ya da diken takılıp takılmadığı kontrol edilmelidir. Gereken olan bazı güvelik önlemleri ( kask, güvenlik kemerleri takılmalı.) alınınca takriben 3-5 metre kadar koşmanız gerekiyor. Bu koşu sırasında paraşütünüz yavaşça hava ile dolacaktır. Yamaca yaklaştığınızda yavaşlamanız ve hafifçe öne doğru eğilmeniz gerekiyor. Kalkış esnasındaki bu iki manevra, sizin yumuşak kalkış yapmanızı sağlayacaktır. 

 

Kalkış

Uçuş

İniş 

Uçuş öncesinde paraşütünüzü kontrol etmelisiniz.

Yamaç paraşütü yapılacak olan yerin hava koşullarına dikkatli olunması gerekir. ( Havası aniden değişebilecek olan alanlarda, çok dik yamaç yahut çok düz yamaçlarda, yamaç paraşütü yapılmaz.)

İlk uçuşunuzda beraberinizde deneyimli bir hocanın olması şarttır.

Yükseklik korkunuz var mı?

Yamaç paraşütü 3 bölümde gerçekleştirilir :

İniş Aşaması

İniş yapmak istediğiniz noktayı belirlemeli ve iniş öncesinde çevresinde biraz gezinmelisiniz. İniş kararı verilen noktaya 100 metre bir uzaklık kala yavaşça inişe hazırlanmalısınız, paraşütün "irtifa kaybetmesi" ni sağlamalısınız. Yere son 25-30 metre kaldığında rüzgarı önünüze almalı ve fren iplerini çekmelisiniz. Ayaklar yere değmeye başladığı zaman da freni çekmeye devam etmeli ve koşar adımlar atmalısınız. Ardından paraşütü kucaklayıp hemen toplayınız. ( Tekrar havalanma ihtimaline karşı)

Bu heyacanı en kısa süre içinde tecrübe etmeniz dileğiyle ...

Yamaç paraşütü yapılmadan önce lütfen şu uyarılarımıza dikkat gösteriniz:

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Yoga nedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?