Pilates topu ile basen eritme hareketleri

Pilates topu üstünde C halinde oturmak suretiyle başı aşağı yukarı sallayarak nefes alıp vermek ve kolları önde buluşturarak esnetmek...

 

Pilates zamanımızda kadınların olduğu kadar erkeklerin de rağbet göstermeye başladığı, pek çok kimsenin üşenmeden spor salonlarını arşınladığı ve alışkanlık yapan bir egzersiz. Pilates türlü aletler vasıtasıyla yapılabiliyor. Son dönemlerde çok tercih edilen ve pilates seanslarına eşlik edense pilates topu. Pilates topu kullanılarak yapılmış olan hareketler daha verimli halde kasların çalışmasını sağlamakta. Kadınların en büyük problemi olan basen bölgeleri de pilates vasıtasıyla inceltilebilir. İşte pilates topuyla yapılabilecek basen inceltme hareketleri!

Pilates topuyla denge sağlama hareketi

Pilates topu üstünde C halinde oturmak suretiyle başı aşağı yukarı sallayarak nefes alıp vermek ve kolları önde buluşturarak esnetmek hedeflenir. Bu egzersizle pilates topu üstünde denge ve yön bulma sağlanacak, bacak ve basen kaslarının çalışmasına katkıda bulunulacaktır.

Pilates topu ile yarım mekik hareketi

Bu harekette yere uzanılır, kollar yanda ve dizler 90 derece bükük bir biçimde ayaklar topa dayanır, tıpkı mekik çeker gibi topu kaydırmadan göbeğe bakarak doğrulmaya çalışılır ve kalkarken nefes verilir.

Pilates topuyla doğru durma hareketi

Bu pozisyon da denge sağlama egzersiziyle benzerlik gösterse de kollar iki yana açılarak dengede durma sağlanmaktadır. Böylece yan bacak ve basen kaslarının çalıştırması hedeflenir.

 

Pilates topuyla yanlara esneme hareketi

Bu pozisyonda sırt düz olabilecek biçimde dik durulur ve omuzlar gevşetilir, topla birlikte yana doğru eğrilirken nefes verilir ve benzer hareket diğer taraf için tekrarlanır.

Pilates topuyla bacak çekme hareketi

Bu harekette kalça ve bel yere değecek halde uzanılır. Bacağın teki dizden bükülür ve nefes verilerek yukarı doğru çekilir ve hareket diğer bacak için de tekrar edilir.

Bu basit ama etkili pilates egzersizlerini en fazla 8'er kez tekrarlamak yeni başlayanlar için çok uygundur. Ardından hafta içinde 3 kez olmak üzere 15'lik setler durumunda tekrar yaparak basenlerinizdeki yağlardan kurtulmak ve sıkı kalçalara kavuşmak işten bile değil.

Pilates topu ile kalça sıkılaştırma hareketi

Pilates topu ayak altına yerleştirilerek öne doğru alçalırken nefes verilir ve hareket diğer ayak için tekrarlanır. Bu hareket ile amaç kalça çevresini çalıştırarak fazla yağları eritmek ve sıkı bir kalçaya sahip olmaktır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Futbolda orta nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?