Slovenya'da görülmesi gereken şehirler nelerdir?

Ülkenin başkenti olan Ljubljana Save ve Ljubljana nehirleri üstünde kurulmuş yemyeşil bir kenttir. Kentte Eylül ayı fazlası ile yağış...

 

Orta Avrupa'nın güneyinde yer bulan Slovenya'nın başkenti Ljubljana'dır. Bu şehir, Avrupa'nın kültürel ve ticari rotalarının merkezinden olan şehirlerdendir. Ülkenin sınır komşuları İtalya, Avusturya, Hırvatistan ve Macaristan'dır. Adriyatik Denizine de sınırı olan ülkenin yüz ölçümü 20 bin kilometrekaredir. 

Slovenya'nın Önemli Kentleri Nelerdir?

Ljubljana

Ülkenin başkenti olan Ljubljana Save ve Ljubljana nehirleri üstünde kurulmuş yemyeşil bir kenttir. Kentte Eylül ayı fazlası ile yağışlı geçtiği için seyahat için en ideal dönem Mayıs ve Ağustos ayları arasıdır. Kent doğal güzelliği ile dikkat çeker. Ljubljana Kalesi, Üçlü Köprü, Ejderha Köprüsü ve Belediye Binası Ljubljana'da gezilecek yerlerin başında gelir. 

Türkiye'den Ljubljana'ya direkt uçuş seferleri mevcuttur. Uçuşlar İstanbul'dan düzenlenir. Yolculuk süresi ise averaj 2 saattir. 

Maribor

Slovenya'nın başkent Ljubljana'dan sonra en büyük kentidir. Maribor ülkenin kuzeydoğusunda, Avusturya sınırına yakın bir mesafede yer bulur. Kent 2012 senesinde Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Kente gitmek için en ideal dönem bahar ve yaz aylarıdır. Lent Kısmı, Su Kulesi, Yargılama Kulesi, Slomskov Meydanı ve Yahudi kulesi kentin en fazla turist çeken mekanlarıdır.

Türkiye'den Maribor'a direkt uçuş seferi yoktur. Kente Ljubljana'dan kara yolu bağlantısı ile ulaşım sağlanmaktadır. İki kent arasındaki yolculuk süresi takriben 3 buçuk saattir. 

 

Kranj

Slovenya'nın en büyük kentlerinden bir tanesi olan Kranj başkent Ljubljana'nın 20 km kuzeybatısında yer bulur. Kent endüstriyel açıdan gelişmiştir ve çok miktarda spor tesisi barındırır. Bilhassa tenis, basketbol ve futbol sahaları hayli moderndir. Kentte Akdeniz iklimi hakimdir. O yüzden Mayıs ve Ağustos ayları arasındaki dönem seyahat için uygun olur. Korka Nehri, Spital Kule, Sava Nehri, Plague Kilisesi ve St.Margaret Kilisesi kentte gezilecek en ehemmiyetli yerlerdir.

Kranj'a ulaşım başkent Ljubljana'dan kara yolu bağlantısı ile sağlanmaktadır. İki kent arası yolculuk süresi 20 dakikadır.

Slovenya hayli dağlık olan bir ülkedir. Ülkede iklim bölümsel olarak değişim göstermektedir. Slovenya'nın sahil kesimi Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. İç kısımlarda ise karasal iklim görülmektedir. Slovenya'ya gitmek için en ideal dönem de bölümsel olarak değişiklik göstermektedir. Ülkede festival zamanı Haziran ve Eylül aylardır. Kış turizmi için en ideal dönem Kasım ve Nisan ayları arasıyken, ülkeyi gezmek için ise ilkbahar zamanı önerilmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Paraguay'da görülmesi gereken şehirler nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?