Yüzdeki kist nasıl tedavi edilir?

Yüzde meydana gelen kist problemi nasıl çözülür? Yüzde kist oluşumu nasıl engellenir?

 

Günümüzde sık görülen hastalıklar arasında yüz kisti yer almaktadır. Yüz kisti, doku içerisinde oluşan sıvı veya sarı renkli irinlerle dolu doku rahatsızlıkları olarak bilinir. Bu kist genellikle nohut büyüklüğünde birden fazla hücrenin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Ayrıca salgı bezlerinin tıkanması sonucu deride oluşan yağ enfeksiyonları da yüz kistinin oluşmasına neden olabilir.

Yüz çevresinde oluşan bu kistin başka bir insana bulaşma ihtimali hiç yoktur. Yüz kisti, insan vücuduna herhangi bir ağrı vermese de en ufak bir temas da acı hissi vermektedir. Yüzde oluşan kisti elinizle sıktırmanız durumunda içerisindeki irin etrafa yayılır ve kist diğer bölgelere de bulaşabilir.

Yanakta kitle oluşumu

Yüz kisti daha meydana gelmeden ağrı yapması en fazla şikayet edilen durum olarak bilinir. İlk aşamada küçük kızarıklık görülen bu hastalıkta zamanla büyüme görülür. Yağ tabakasını andıran yüz kistinin genellikle kendiliğinden geçmesi beklenmelidir. Oluşan kistin uzun süre geçmemesi durumunda uzman bir doktora başvurmalı ve tedaviye hemen başlamalısınız.

Yapılacak kontroller sonucunda yüz bölgesinde oluşan kiste nasıl bir uygulama yapılacağı belirlenir. Ülkemizde doktorlar çoğunlukla yağ tabakasının dışarı çıkarılma yöntemini tercih eder. Tercih edilen bu yöntemde tıbbi bir cihaz yardımı ile kistin olduğu bölge uyuşturulur. Yüzde oluşan kistin büyük olması durumunda kortizon ilacı da enjekte edilmektedir. Enjeksiyon işlemi uygulandığı zaman belirle bir süre beklemek gerekmektedir. İlerleyen sürede yüz bölgesi kist ilacı ile temizlenir ve hastanın tedavisi tamamlanır.

 

Sonuç olarak dışarıya çıkartılan yağ tabakasına rağmen kistin kendisini yenilediği durumlar da görülmektedir. Tabii bu gibi durumlar nadiren de olsa yaşanmaktadır. Bu gibi durumlar da hemen krem tedavisine başlamak gerekir. Ayrıca kendisini sürekli yenileyen kistlerin cilt kanserine neden oldukları da bilinmektedir. Cilt kanseri riski oluşturan kistlere farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Depresyon neden olur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?