Yağlı boya tablo nasıl temizlenir?

Yağlı boya tablolar muhakkak güneş ışığından ve diğer ışık kaynaklarından uzak tutulmalıdır. Kuvvetli ışığa maruz bırakılmamalıdır. A...

 

Her mekanda duvarları süsleyebilen yağlı boya tablolar, kendine has bakım ister. Doğru metodlarla temizlenirse ve korunursa bir sıkıntı olmadan uzun zaman kullanılabilmektedir.

Yağlı boya tablolar muhakkak güneş ışığından ve diğer ışık kaynaklarından uzak tutulmalıdır. Kuvvetli ışığa maruz bırakılmamalıdır. Aşırı tozlu ve sigara içilen ortamlarda yağlı boya tablo bulundurulmamalıdır. Eğer bulundurulursa tüy bırakmayacak olan nemli mikrofiber bezle temizlenmelidir. Kimyevi temizleyiciler boyayı bozacağından kullanılmamalıdır. Kullanılacak ise da cam temizliğinde kullanılan temizleyiciler gibi ağır olmayan deterjanlar tercih edilmelidir.

Vernikleme yağlı boya resimleri korumak için tercih edilebilmektedir. Fakat bazı hallerde verniklenen tablolar bozulmaktadır. Bu neden ile tablonun verniklemeye münasip olup olmalı iyi araştırılmalıdır. Bu işlem tablonun kuruma prosesi bitince yapılmalıdır. Sentetik yahut su bazlı bir vernik temiz yumuşak fırça ile tablonun her yerine sürülür. Tozsuz bir ortamda kurutulur. Alınan verniğin sararmayan, transparan ve kaliteli olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer sentetik vernik kullanılacak ise birebir oranda tiner ile inceltilip kullanılmalıdır. Su bazlı vernikte kullanım talimatlarına göre davranılmalıdır.

Tablo temizliğinde patates de kullanılabilmektedir. Çiğ bir patates ince ince dilimlenir. Hafifçe bastırılarak tablonun yüzeyine sürülür. Patates kirlendikçe yeni dilimle değiştirilir.

 

Yağlı boya tabloların günlük temizliği püsküllü toz toplama sopasıyla yapılabilmektedir. Akrilik yağlı boya resimler su bazlı olduğundan nemli bezle silinirse bozulabilir. Tablonun kuruması göreceli olsa da 6 ay sürer. 6 aydan sonra verniklenirse rahat silinebilir. Vernikli tablo nemli mikrofiber bir bezle temizlenebilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Mutfak ucuza nasıl yenilenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?