Voleybolda plase nasıl yapılır?

Voleybolda plase, smaçör tarafından topun genel olarak tek elle rakip sahada boşluk görülebilen bir noktaya yumuşak biçimde bırakılma...

 

Altışar kişilik iki takımla oynanan bir salon sporu olan voleybolda amaç, topu file üstünden rakip alana göndererek, topun rakip alanın zeminine temas etmesini sağlayarak sayı almaktır. Voleybol hücumlarında diğer bir amaç da, topun rakibe temasından sonra oyun alanı dışına çıkmasını sağlamaktır. Bu amaçlarla voleybol topu file üstünden rakip sahaya 3 farklı biçimde gönderilir. Bunlar; smaç, plase ve pas şeklindedir.

Voleybolda Plase Nasıl Yapılır?

Voleybolda plase, smaçör tarafından topun genel olarak tek elle rakip sahada boşluk görülebilen bir noktaya yumuşak biçimde bırakılması halinde yapılmaktadır. Plase, smaç ile benzer biçimde başlar lakin smaçör topu sert bir smaçla değil de, parmaklarıyla kuvvet uygulayıp iterek rakip sahaya gönderir. Bu vuruş hassaten rakip takımın sahada boşluk bıraktığı hallerde çok etkili olmaktadır. Smaçör tarafından topun plase ile rakip oyuncuların zor ulaşacakları bir alana bırakılması çoğu zaman sayı ile sonuçlanır. Ama plase vuruşunu yapacak oyuncunun rakip sahayı pek iyi gözlemlemesi ve topu boş alana etkili halde bırakması gerekmektedir.

Smaç vuruşunda topun hareketi düz halde olurken, plasede ise top parabolik bir yol izler. Bundan dolayı plase, rakip takımın oyuncularının bloğa pek güzel yükseldiği hallerde, smacın bloğa takılmaması için, topun blok üstünden oyuncularının hemen arkasına bırakılması halinde de kullanılmaktadır. Gerideki oyuncuların iyi pozisyon alamadığı hallerde bu tarz plase vuruşları da sayı ile sonuçlanır.

 

Smaç, voleybolda sayı almak için kullanılan en etkili vuruş tekniğidir. Bu teknikle, fileye yakın bir pozisyonda sıçrayan smaçör, pasörün attığı topa avuç içiyle çok hızlı ve güçlü halde vurarak rakip sahanın zeminine doğru gönderir. Topun rakip sporculara çarptırılarak dışarıya çıkmasının sağlanması içinse, smaçör smaç vuruşu ile topu bloğa yükselen oyuncuların ellerine doğru da yönlendirebilir. Topun rakip sahaya pas biçiminde gönderilmesi ise doğru pozisyon alınamadığında, iyi pas alınamadığında ya da top kontrolü yeteri miktarda sağlanamadığında tercih edilir. Bu etkisiz vuruşta amaç sayı almak değil, topu yalnızca karşı sahaya gönderebilmektir. Plase ise, smaca göre çok çok yumuşak vuruş olup, oyuncunun iyi gözlem yapmasını gerektirir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Basketbolda turnike nasıl atılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?