Dudak dolgusu çeşitleri

Bu işlemde dudakları daha dolgun göstermek için kullanılan madde, kişinin kendi yağlarından elde edilir. Dudak dolgusu için kullanıla...

 

İnce dudaklı veyahut dudaklarının daha kalın ve dolgun olmasını isteyen insanların yüz şekillerine münasip olarak dudaklarının daha dolgun bir hal almasını sağlayan estetik bir işlemi olan dudak dolgusu değişik metotlarla, kişinin haline veyahut isteğine bağlı olarak uygulanabilir. Dudak dolgusu çeşitlerini şu biçimde sıralayabiliriz:

1.Yağ Enjeksiyonu

Bu işlemde dudakları daha dolgun göstermek için kullanılan madde, kişinin kendi yağlarından elde edilir. Dudak dolgusu için kullanılacak yağ hücreleri kalça veyahut karın bölümünden temin edildikten sonra deri altına enjekte edilir. Bu işlemde lokal anestezi kullanılmaktadır 

Kişinin vücudundan alınan bir maddeyle yapıldığı için yağ enjeksiyonunda alerjik hiçbir hal yaşanmaz. Lakin yağ hücreleri hareketsiz bölümlerde yaşadığından ve dudak da hareketli bir organ olduğundan yağ hücrelerinin dudaktaki kalıcılığı devamlı değildir. Bundan dolayı belli bir zaman sonra kişinin tekrar yağ enjeksiyonu yaptırması gerekebilir.

2.Enjeksiyon

Dudak dolguları arasında en kolay olan yöntemlerden birisi de enjeksiyondur. Bu yöntemde, hazır solüsyonlar direkt dudağa enjekte edilir. 

5.Restylane

Hyaluronik asit içeren restylane, insülin veya antibiyotik üretiminde kullanılan teknoloji ile ortaya çıkarılır. Bu madde cillte uzun zaman etkinlik sağlayabilir. Bundan dolayı dudak dolgusunda kullanılan en etkili ve kalıcı yöntemlerden biridir. 

 

4.Hylaform

Akışkan bir yapıya sahip olan hylaform, benzer zamanda elastik bir solüsyondur. İçinde doğal olarak elde edilen hyaluronan bulunur. Geçici bir etkiye sahip olan hylaform, kollajen ile benzer halde enjekte edilir lakin alerjik reaksiyonlara neden olmaz.

3.Kollajen

Tıpkı enjeksiyon işleminde olduğu gibi bu dudak dolgusu çeşidinde de lokal anastezi işlemi uygulanmadan direkt enjekte işlemi gerçekleştirilir. Orada kullanılan madde geçici bir etki sağlayacak olan kollajendir. Kollajen dudağa enjekte edildikten sonra 3  veya 5 ay içinde kaybolur. Bu madde bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olacağından kullanımından önce gereken testler yapılmalıdır. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Suni deri nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?