Kiraz likörü nasıl yapılır?

Bir yaz meyvesi olan kiraz likör yaparken en fazla tercih edilen meyvelerdendir. Kiraz likörü dışarıdan alınabileceği gibi evde de ya...

 

Bir yaz meyvesi olan kiraz likör yaparken en fazla tercih edilen meyvelerdendir. Kiraz likörü dışarıdan alınabileceği gibi evde de yapılabilmektedir.

Hazırlanışı

Şeker eridikten sonra karışımın içine 1,5 su bardağı saf alkol ile 1 su bardağı önce kaynatılıp sonra oda sıcaklığında soğumaya bırakılmış su eklenmektedir. Karanfil ve çubuk tarçında katıldıktan sonra kavanozun kapağı kapatılır. 

Kiraz likörü hazırlamaya öncelikle meyvenin saplarının temizlenmesiyle başlanır. Kirazlar saplarından ayıklandıktan sonra yıkanır. Yıkanan kirazlar cam bir kavanoza konur. Üstüne toz şeker eklenir. Bu işlem dört sefer yapılmalıdır. Önce kiraz koyulur sonrasında 100 gram şeker koyulur tekrar kirazlar bitene kadar devam eder. Kiraz bitince kavanozun kapağı sıkıca kapatılır. Karışım iki gün bekletilir. Beklemesi için serin bir yer tercih edilmelidir.

Kiraz likörü yaparken seçilen meyvenin taze olması gerekmektedir. Çürük ve ezik kirazlar likör yaparken kullanılmamalıdır.

Kavanoz 1,5 ay süresince serin bir ortamda bekletilir. Bu zaman zarfında hafta içinde bir defa tahta kaşık yardımıyla karışım karıştırılır. Bekleme işlemi bitince likör süzülür. Süzme tülbent yardımıyla yapımalıdır. Süzülen likör tekrar cam bir kavanoza konularak soğuk bir yerde muhafaza edilir. 

Malzemeler

 400 gr toz şeker

 4 çubuk tarçın

 6-7 adet karanfil

 1 kg kiraz

 1,5 su bardağı saf alkol

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Portakal likörü nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?