Yatağa cibinlik nasıl takılır?

Çağımızda hassaten bebek beşikleri ve çocuk yatakları cibinlikli olarak satılmaktadır. Bununla beraber yetişkinler için de özel tasar...

 

Sineklerden ve böceklerden korunmak amaçlı, çadır biçiminde yatağın üstünün ve yanlarının kaplandığı örtü cibinlik olarak adlandırılır. Cibinlik örtüsü olarak türlü renklerde dar gözenekli tül kullanılmaktadır. Tülün gözeneklerinin küçük olmasının nedeni, tülden cibinlik içine sivrisinek gibi küçük canlıların girmesinin engellenmesidir. Bu biçimde cibinlik kullanılarak uyku sırasında sinek gibi haşerelerin vereceği zararlardan ve rahatsızlıklardan korunmuş olunur. Özel olarak içeriye sinek girişinin engellenemediği hallerde cibinlik kullanımı çok etkili olmaktadır. Cibinliğin en fazla kullanılmış olduğu yerler arasında da bebek beşikleri ve çocuk yatakları ilk sıralarda yer bulur.

Çağımızda hassaten bebek beşikleri ve çocuk yatakları cibinlikli olarak satılmaktadır. Bununla beraber yetişkinler için de özel tasarım cibinlikli yatak modelleri de bulunur. Cibinlikli bir yatak kullanılmak istendiği zaman bu tür kendinden cibinlikli ürünler tercih edilebilmektedir. Fakat özel olarak yetişkin yataklarında bu tür ürünlerin fiyatları diğer modellere göre daha yüksektir. Bu halde normal yatak ile ek olarak satın alınan cibinliğin kullanımını daha iktisadi olabilecektir. Peki, bu halde satın alınan cibinlik yatağa nasıl takılabilir?

Yatağa Cibinlik Nasıl Takılır?

Bazı cibinlik modelleri ise 4 noktadan tavana sabitlenirler. Bu tarz cibinliklerin montajında yatağın köşelerine denk gelecek halde tavana 4 adet delik açılmalı ve bu deliklere dübel takılıp çengel vida geçirildikten sonra cibinliğin askı halkaları vidalara geçirilmelidir.

 

Cibinliklerin tavana asılabilmesi için çoğu zaman metalden yapılmış bir halka bulunmaktadır. Bu ürünlerin tavana takılabilmesi için dübel ve çengelli vidaya ihtiyaç vardır. Montaj için her şeyden önce yatağın tam orta tarafına denk gelecek yerden tavana dübele münasip genişlikte bir delik açılmalı ve dübel bu deliğe takılmalıdır. Daha sonra ise çengel vida dübele sabitlenmelidir. Bu aşamadan sonra cibinliğin asma halkası çengel vidaya geçirildiğinde, cibinlik tavana asılmış olur. Son olarak cibinlik yatağın çevresini saracak halde güzelce düzenlenmelidir.

Bir de kurulum gerektirmeyen cibinlik modelleri mevcuttur. Bu tarz cibinlikler otomatik kurulan çadırlara benzerler ve kurulduktan sonra yatağın üstüne yerleştirilmeleri yeterlidir.

Evin tavanını delmek istemeyenler ise hazır cibinlik aparatlarından faydalanabilirler. Bu ürünler daha fazla çocuk yatakları ve beşiklere münasip olabilecek biçimde piyasadan temin edilebilirler. Yetişkin yatakları içinse bu tarz ürünler için marangozlardan yardım alınması gerekebilir. Cibinlik aparatı yatağa sabitlendikten sonra cibinlik tavanda olduğu gibi, aparatın ucundaki bölüme geçirilerek kullanılabilmektedir.

 

Genel açıdan cibinlik modelleri standart ölçülerde, tek veyahut çift kişilik yataklara münasip olacak biçimde satılmaktadır. Ek olarak cibinlik tülünün açılması için üst kısımda geniş bir halka veyahut dörtgen çerçeve de kullanılmaktadır. İsteğe göre bu tarz bir cibinlik halkası ve tül satın alınmak suretiyle bir terziye istenen ebatta cibinlik diktirilmesi de tercih edilebilmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Bebek odası nasıl aydınlatılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?