Mızıka çeşitleri nelerdir?

Çinli Cheng Xuexue tarafından icat edilmiş bir mızıkadır. Ana gövdeden ve sürgülü bir ağızlıktan oluşur....

 

Armonika veyahut bilinen adıyla mızıka üflemeli çalgılar grubunda yer bulan bir müzik aletidir. Lakin diğer üflemeli çalgıların tersine yalnızca üflenerek değil ek olarak nefesin çekilmesiyle de ses veren mızıka bu özelliği ile diğer üflemeli çalgılardan ayrılır. Daha fazla blues, country müziğinin bir çalgısı olarak bilinse de mızıka çeşitleri arasında münasip olanın seçilmesiyle geniş bir yelpazede diğer müzik tarzları da icra edilebilmektedir.

ChengGong Mızıka

Çinli Cheng Xuexue tarafından icat edilmiş bir mızıkadır. Ana gövdeden ve sürgülü bir ağızlıktan oluşur.

Tremolo Mızıka

Çift sazlıklı yani üst üste sıralanmış deliklerden oluşur. Bu sıralanmış deliklerden biriyle düz sesler çıkartılırken diğer sıradan bu seslerin daha tiz halleri verilerek titreşimli bir ton sağlanmaktadır. Akordeona benzeyen ses yapısıyla tremolo mızıkalar daha fazla Doğu Asya müziklerinde tercih edilir. Bunun peşi sıra pop ve rock müziklerinde de kullanılmaktadır.

Akor Armonika

Her nefeste farklı akor sesi dört nota kümeler durumunda çıkar. Deliklerde biri birine bir oktav ayarlı her nota için iki kamış bulunmaktadır. Tek kamışlı da olabilir lakin daha ucuz üretimler için geçerlidir.

Mızıka Çeşitleri ve Özellikleri

Diatonik Mızıka

10 delikli yalnızca majör tonların bulunmuş olduğu mızıkadır. Temel notaların bulunmuş olduğu diatonik mızıkada yarım yahut ara ton adı verilen sesler ama bend adı verilen teknikle yani ses bükülerek elde edilir. Bend tekniği ilk beş delikte draw bend adı verilen içe çekme ve son beş delikte blow bend adı verilen dışa üfleme biçiminde olur. Diatonik mızıka bend tekniğinden kaynaklanan sebeplerle blues ve caz için hayli uygun mızıkadır. Bunun yanı sıra rock, country ve folk müziklerinde de kullanılmaktadır.

 

Orkestra Melodi Mızıka

Sekiz türü vardır. En fazla bilineni Doğu Asya’da bulunan Horn mızıkalardır. Bu mızıkalar kamışların alt ve üst bölgesindeki plakalar ile tek bir büyük taraktan oluşur. Her bir delik nefesin üflenir veyahut çekilir olup olmamasına bağlı olarak değişik akor üretmek için kullanılmaktadır. Genellikler iki – üç oktavı kapsayan türlü perde aralıkları mevcuttur.

Akor Düdüğü

Enstrümanların doğru akordunu sağlamak için referans sesleri veren düdüktür.

Genel açıdan tabakalar ile üstüne yerleştirilmiş kamışların iki taraflı olarak çoğu kez armut ağacından yapılmış taraklara monte edilmesi ve üstüne dış plakaların kapanmasıyla yapılmış olan mızıkalar diatonik, kromatik ve tremolo çeşitleri bulunur. Bu çok bilinen üç çeşidin yanında ek olarak, orkestra mızıkaları grubunda yer bulan orkestra melodi mızıka ile akor mızıka, chenggong mızıka ve akort düdüğü adı verilen çeşitleri de mevcuttur.

 

Kromatik Mızıka

Ara tonların piston adı verilen düzenekle sağlandığı mızıkalardır. Diatonik mızıkalardaki bend tekniği yerine piston itilerek notalar yarım ses kaydırılır. Yaylı bir mekanizma ile pistona bağlı bulunan bir plaka sesleri yarım perde kapatmak suretiyle ara seslerin kullanılmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı kromatik mızıkalar yalnızca 1 delikte ara tonlarıyla birlikte 4 nota taşır ve 12 delikli bir mızıka 3 oktavlıktır. Kromatik mızıka diatonik mızıkaya göre daha geniş ses aralığı ile bütün notalara ulaşımı daha kolaydır. Caz, klasik ve pop müzikte tercih edilen kromatik mızıka başka tarz müzikler içerisinde kullanılacak bir yapıdadır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Plak çalar nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?