Brokoli kokusu nasıl giderilir?

Çiğ brokoli fazla kokmaz. Ama; bazı narin burunlar çiğ brokolinin de kokusundan rahatsız olurlar. Bu kokuyu yok etmek için salatalara...

 

Brokolinin insanların sağlığına yararları saymakla bitmez ama; çoğu kez kokusu nedeniyle evde fazla tüketilmez. Yalnızca kokusu yüzünden bu sağlıklı ve lezzetli sebzeden uzak kalmamak için koku giderici birkaç formül bulunur.

Çiğ brokoli fazla kokmaz. Ama; bazı narin burunlar çiğ brokolinin de kokusundan rahatsız olurlar. Bu kokuyu yok etmek için salatalara doğranmış çiğ brokoliyi zeytinyağı ile marine ederek kokusunun hapsolmasını sağlayabilirsiniz.

Brokolinin yemeği yapılırken direkt çiğ haliyle kavurmak yerine tencereye koymadan önce çok az zamanda de olsa haşlamak gerekmektedir. Pişirme esnasında aspiratörü etkin olarak kullanmak da kokuyu dağıtmadan evin dışına çıkartmakta etkili yöntemdir. Mutfak kapısı bu anda kapalı tutulmalıdır. Haşlarken suyuna damlatılacak birkaç damla sirke veya bir tatlı kaşığı kadar limonun suyu; kokuyu fazlasıyla bastırarak evin içine yayılmasını engeller. Sirke veya limon suyuyla alınan önlem her an akla gelmeyebilir. Bundan dolayı mutfak için evde hazırlayabilecek olduğunuz bütünüyle doğal oda spreyi formülü mevcuttur. Boş bir oda spreyi şişesi veya ucunda sprey mekanizması olan bir şişeye şişenin 3'te 1'ini dolduracak biçimde oksijenli veya kaynayıp dinlendirilmiş su, aktarlarda kolay bir biçimde ve münasip fiyata bulunabilen limon yağından birkaç damla, yarım limonun suyu eklenmek suretiyle ağzı kapatılıp tam olarak çalkalanır. Oluşan karışım; mutfakta brokoli kokusunu bastırarak üstüne güzel bir koku bırakır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Cam kapı nasıl seçilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?