Çakra nasıl açılır?

7- Sahasrara çakra: Taç çakrasıdır. Kafatasının tepe noktasındadır. Kapandığında ölüm korkusu, ayrılık duyguları ağır basar. Çok uyum...

 

Hint felsefesine dayanan çakranın kelime anlamı dairesel dönen tekerlektir. İnsan bedeninde enerji noktalarının bağlantı bölümleri metafiziksel veyahut biyofiziksel olarak değerlendirilmektedir. Metafiziksel düşünce gerçek yaşamda var olmayan soyut düşüncelerin varlığını zihinde kabul etmektir. Biyofiziksel düşünce ise fiziki etkenlere bağlı olarak gelişen kimselerin ses, ışık gibi varlıkların etkisiyle çevreyle kurulan ilişkiler bütünüdür. Misal olarak iletişim kurma, koşma, hareket etme sayılabilir. İşte bunların bir araya gelmesiyle vücudumuzda dönence misali bir enerji girdabı oluşur. Çakralar bir enerji sistemi meydana getirirler. Esasen bu sistemin tek tek parçalarını oluştururlar. Dış çevrenin etkisiyle veya kendi yarattığımız bir takım negatif durumların etkisiyle bu enerji döngüsü bozulabilir, kapanabilir. Dünyanın çokca yerinde kabul edilip uygulanan çakra yönteminin parçaları veyahut uygulanışı farklılık göstermektedir  Ayrıca adları bile kültürlerin farklılığından ötürü değişmiştir. Yedi adet çakra vardır. Çakralar kişinin enerji merkezleridir. İnsan bedeninin türlü fonksiyonlarına etki eder. Salgı bezleri ile bağlantılı olan bu yedi adet çakra duygu dünyamızdaki davranışlarımızda bir takım etkilemektedir oluşturmaktadır. Bilhassa kapanma stresli, sinirli, umutsuz, kötümser gibi negatif duyguların hakim olmasına neden olur. Bu nedenden dolayı hangi çakradan kaynaklandığını bulmak ve onu açmak için bedenimizdeki çakraları çok güzel tanımalıyız.  Çakrların kapanmasına özel olarak metropollerde yaşayan kimselerde daha fazla rastlanır. Gürültü kirliliği, hava kirliliği, hızlı beslenme, işm veyahut günlik yaşamın getirdiği stresler, insanlarla ve doğayla birebir ilişkilerin azalması vb. diğer nedenler etkili oluyor. Bu sebepleri olabildiği kadar aza indirmeye çalışıp iç huzurun sağlanabilmesi için kapalı çakraların meditasyon ile açılması gerekmektedir.

 

Çakralar,

7- Sahasrara çakra: Taç çakrasıdır. Kafatasının tepe noktasındadır. Kapandığında ölüm korkusu, ayrılık duyguları ağır basar. Çok uyuma ya da aşırı çalışma gibi eylemlerde bulunurlar. Açmada sessiz ortamlarda bulunmak, yürüyüş, doğa gezilerine katılmak etkili olmaktadır. Üzerinizde ametist taşını bulundurabilir, bir aksesuar üstünde de olabilir, bulundurmalısınız.

1- Muladhara Çakra: Kök çakrası denir. Kapalı ise aşırı hızlı kilo alma, kabızlık rahatsızlıklarında kendini göstermektedir. Güvende olma hissiyatı ve yaşam mutluluğunun kaybolmasıdır. Basit yoga hareketleri öğrenip günlük olarak uygulandığı zaman kendimizle barışır ve çakrayı açabiliriz. Güven duygusu tekrar oluşur.

6- Anja Çakra: Alın çakrası denir. İki kaşın ortasında kalan kısımdadır. Kapalı olduğunda yüksek egolu ve kendini beğenmiş bireylerdir. Yalnız olduklarını düşünürler. Depresyona girmeye eğimli kişilerdir. Klasik müzik eşliğinde gece bol yıldızlı gökyüzünü seyrederken nane limon çayı içmek açar.

 

Tüm çakralar için uygulamalar sırasında kapalı çakraların bulunmuş olduğu bölüme yoğunlaşarak düşünce gücünüzle açtığınızı hissetmelisiniz.

3- Manipura Çakra: Duygu çakrasıda denir. Kapalı iken öfke nöbetleri alınganlık, moral düşüklüğünü yaşanır. Güneşin doğuşunu veya batışını seyretmek iyi gelir. Uzanıp yere gökyüzüne bakarak açıldığını hayal etmek açmada etkili olmaktadır. Lavanta kokusu önerilmektedir. Lavanta yağı ile vücudunuza ufak masajlar yapabilirsiniz. Lavanta yağından birkaç damla şampuanınıza damlatıp saçınızı yıkayın.

2- Swadhistana Çakra: Göbek altında bulunmaktadır kapalıysa kıskançlık, nefret gibi negatif duygular oluşturmaktadır. Su kullanarak açılır. Deniz, göl ve nehir seyretmek iyi geldiği gibi temiz kaynak suyu da içilebilir. Evde banyoda tütsü yakılarak ılık bir duş eşliğinde çakrayı açtığınızı düşünün.

5- Vishouddha Çakra: Boğaz çakrasıdır. İfade ve iletişim üstünde etkili olmaktadır. Kapalı iken, patavatsız, sivri dilli, iğneleyici iletişim kurarlar. Düşünmeden hızlı konuştuklarından kekeleyebilirler. Bulutsuz mavi gökyüzüne bakılmalı açık mavi, kıyafet tercih edebilirler. Ada çayı içmek açmada yararlıdır.

4- Anahata Çakra: kalp çakrasıdır. Sorun olduğunda sevgiyi almak istemezler. Şefkat ve naziklik rahatsız eder. Çabuk içine kapanıklık yaşarlar. Hayli sert yapıları vardır. Yeşillik, doğa ile iç içe olmak, yağmurdan sonra toprak kokusunu hissederek içine çekmek, bulutlarla benzetmece oynamak çakrayı açar. Gül kokusu iyi gelir. Kolonya yerine gülsuyu kullanılabilmektedir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Nefes darlığı nedenleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?