Kavun yemeklerde nasıl kullanılır?

Balık, kırmızı et ve tavuk etinde sos olarak kullanılabilen kavun ana yemeklerde bunun peşi sıra dilimler durumunda bir garnitür olar...

 

Kabakgiller familyasında yer bulan kavun tatlı ve çok güzel kokulu bir meyvedir. 100 gramında 35 kalori bulunan meyve ana yemeklerden ara sıcaklara, salatalardan tatlılara bir çok yemekte ana veyahut yan malzeme olarak kullanılmaktadır. Kavunun ferah yapısı, bir çok yemeğe tazelik ve mis gibi bir koku katar.

Kavunun Ana Yemeklerde Kullanımı

Balık, kırmızı et ve tavuk etinde sos olarak kullanılabilen kavun ana yemeklerde bunun peşi sıra dilimler durumunda bir garnitür olarak da kullanılmaktadır. Garnitür olarak kullanıldığı zaman kendi gibi ferah meyvelerle yahut yemişlerle beraber sunulur. Kavun dolması, üzüm soslu kavunlu semirfreddo, bademli ve kavunlu mürekkep balığı, pesto soslu kaymaklı kavun caprese ve kavunlu kurutulmuş et tabağı gibi yemekler kavunun kullanılmış olduğu dünya mutfaklarında sürekli pişirilen ana yemeklerdir.

Kavunun İçeceklerde Kullanımı

Meyve bilhassa yazın yapılmış olan kimisi detoks etkisi veren lezzetli içeceklerde de kullanılmaktadır. Bu içeceklerde ferah ve hafif ekşi meyvelerle kombinlenip karıştırılan kavun kivi, üzün, limon gibi meyvelerle çok yakışır. Kavunlu ve yoğurtlu smoothie, kavunlu limonata, kivili kavunlu içecek, kavunlu üzüm suyu çok tüketilen içecekler arasındadır.

Kavunun Tatlılarda Kullanımı

Kavun tatlıların vazgeçilmeyen meyvelerinden biridir. Klasik tatlıların değişik yorumlarında kullanılmasının peşi sıra kendine kavunun kullanılmış olduğu kendine özel tarifler de vardır. Geleneksel tatlıların kavun ile yorumlanmış halleri arasında kavunlu sütlaç, kavun baklavası, kavunlu cheesecake sıralanabilir. Hem klasik aynı zamanda kavunun katıldığı kendine has tarifler ise kavun yatağında dondurma, ev yapımı kavunlu puding, fırında kavun tatlısı, kavunlu irmik peltesi yahut tatlısı, kavunlu labneli pasta ve kavun içerisinde ananaslı parfedir. Çilek, vişne, portakal meyveleri gibi kavunun da reçeli ve marmeladı yapılmaktadır.

 

Kavunun Salatalarda Kullanımı

Kavun hem tatlı aynı zamanda klasik salatalarda sıkça kullanılmaktadır. Bazı zamanlar yaz meyveleriyle küp küp doğranıp birlikte sunulur, kimi zamansa yeşilllikler veya bulgur, buğday gibi bakliyatalar beraber salatalarda yer bulur. Kavun kasesinde meyve salatası, kavunlu kısır, naneli kavun salatası özel olarak yazın tüketilen taze salatalar arasındadır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Yeni bahar yemeklerde nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?