İftar sonrası hangi tatlılar yenebilir?

Eğer tatlıya çok düşkün biriyseniz, tatlı yemeden duramam diyorsanız bu tatlının tercihi de önemlidir. Ramazan davetlerinde sofraları...

 

Sıcak ve uzun günlerde ramazanı daha rahat geçirebilmek için doğru beslenme şarttır. Sahurda ve iftarda yediklerinizi doğru seçmeniz vücudunuzun direnci için çok önemlidir. 

Eğer tatlıya çok düşkün biriyseniz, tatlı yemeden duramam diyorsanız bu tatlının tercihi de önemlidir. Ramazan davetlerinde sofraların vazgeçilmezi olan tatlıların genelde reddedilmesi zor. Peki ne yapılabilmektedir, ramazanda hem kilo almayı önlemek aynı zamanda bedenin hasar görmesine engel olmak için tatlı seçimi hangi yönde yapılmalı? Böyle bir problemin cevabını merak ediyorsanız yazımızı dikkatli okuyun.

Bütün besin gruplarını içeren ama miktarı doğru ayarlanmış sağlıklı yemeklerle iftarınızı yaptınız. Bu noktada en fazla dikkatli olmanız gerekli olan unsur süre. İftar yemeğini yer yemez tabağınızı kaldırıp tatlı servisine geçmeniz en büyük hata olabilecektir. İftardan sonra çay, kahve, meyve yahut tatlı tüketimi için asgari 1 saate yakın zaman geçmesi gereken. Peki yemekten sonra sabrettiniz ve artık tatlınızı yeme zamanı geldi. Bu anda da tatlının tercihi önem kazanıyor.

Bütün gün çalışmayan sistemleriniz iftar yemeğinden sonra ağır bir tatlıyı yakmakta çok zorlanır. Ek olarak ramazan boyunca tükettiğiniz ağır yemekler ve tatlılar size kilo olarak dönecektir. Hem kilonuzu dengede tutmak aynı zamanda sağlığınızı korumak için ramazanda seçeceğiniz tatlılar hafif ve besin yönünden kaliteli olmalıdır. Eğer yanlış bir seçim yaparak şerbetli bir tatlı seçerseniz kalitesiz ve boş kalori almış olursunuz. Zaten tüm gün besin ögelerinden fakir kalan bedeninize bir de boş kalorili tatlı sunarsanız sağlığınızı büyük oranda riske atmış ve kilo almayı kaçınılmaz hale getirmiş olursunuz. O nedenle önerimiz tatlı tercihinde mutlaka sütlü ve ya meyveli tatlıları seçmeniz yönündedir. Komposto, hoşaf, sütlaç, puding, muhallebi, güllaç, dondurma gibi tatlılar doğru seçim olabilecektir.

 

Sahurda tok tutucu ve susatmayacak besinler tercih edilmeli. İftarda ise çok fazla yemekten kaçınılmalı. Bütün gün dinlenen vücudumuz, organlarımız, özel olarak ta sindirim sistemimiz iftarda bir anda çok yiyerek yüklenmemiz karşısında zarar görür. O nedenle yavaşçacık ve sağlıklı beslenmeliyiz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Şeker hastalığı olanlar ramazanda nasıl beslenmeli? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?