Mango nasıl yenir?

Kabuğu yenilmemesi gerekli olan mango soyularak ya da soyulmadan tüketilebilmektedir. Daha sağlıklı soyma işlemi için patates soyucu ...

 

Tropikal meyvelerin içinde tadı ve kokusu ile en fazla sevilenlerden biri mangodur. Hem çiğ aynı zamanda salatalarla tüketilebilen bu meyvenin suyu da tercih edilen içecekler arasındadır. İçerdiği vitamin ve mineraller ve de yüksek lif miktarı ile hayli sağlıklı meyve olan mangonun nasıl tüketileceği de önemlidir.

Kabuğu yenilmemesi gerekli olan mango soyularak ya da soyulmadan tüketilebilmektedir. Daha sağlıklı soyma işlemi için patates soyucu aletlerden yardım alınır. Yahut meyve üstünde bıçak vasıtasıyla boylamasına yapılmış olan izler vesilesiyle kabuk muz soyar gibi soyulabilir. Görünüm itibarı ile yumurta ya da armudu andıran ve rengi sarıdan yeşile kadar farklılık gösteren meyve çekirdeğine en yakın yerinden enine değil boyuna ortadan ikiye kesilir. Bu biçimde kesildikten sonra çekirdeği rahat bir şekilde meyveden ayrılacaktır. Geri kaçan çekirdek dokusu kaşık yardımı ile uzaklaştırıldıktan sonra yarım mango baklava dilimi yahut kareler halinde meyve bıçağı ile dilimlenir. Sert bir meyve olduğundan dolayı kesme ve yeme sırasında dikkatli olunmalı, bıçakla ellere zarar verilmekten kaçınılmalıdır.

Meyve veyahut meyve suyu olarak her halde afiyetle tüketilebilecek mango pasta yaparken ve süslemesinde, meyve salatalarında, yemeklere aroma katmak amacı ile ve de dondurma yaparken kullanılabilmektedir 

Potasyum, lif ve antioksidan yönünden gayet zengin olan bu meyve benzer zamanda böbreklere de yararlıdır. Kanı temizleyen ve sindirimi hızlandırmaya yarayan mango ek olarak yenmiş olan asitli yiyecekleri nötralize ederek vücudumuzdaki asidik dengeyi sağlamaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Greyfurt nasıl sıkılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?