Yaş üzüm konservesi nasıl yapılır?

Yaş üzüm konservesi yaparken ilk başta üzümler saplarında ayıklanır. Adet adet yıkanan üzümler geniş bir tencereye alınır. Üstüne tar...

 

Bir yaz meyvesi olan üzüm Türkiye'de hassaten Ege Bölümünde yetiştirilir. Üzüm sağlık yönünde çokça fayda sunan meyveler arasındadır. Şu nedenle

Malzemeler

Yapılışı 

Yaş üzüm konservesi yaparken ilk başta üzümler saplarında ayıklanır. Adet adet yıkanan üzümler geniş bir tencereye alınır. Üstüne tarçın ve şeker eklenir. Daha önceleri kaynatılmış su da eklenmek suretiyle ocağa alınır. Tenceredeki karışım kaynama derecesine geldiği zaman az ateşte bir zaman daha pişirilir. 

Tenceredeki karışım kavanozlara alınır. Konservenin koyulacağı kavanozun kuru olması önemli bulunan bir püf noktadır. Eğer kapaklar kaynatılmışsa tam olarak kurutulur. Kavanozların ağzı sıkıca kapatılır. Bir bezin üstünde ters çevrilen kavonoz bu biçimde 2 gün bekletilir. Bu safhada dikkatli olunması gerekli olan çok önemli husus kavanozların bekletilirken ışık görmemesidir. 

direkt meyve olarak tüketilebileceği gibi yemeklerde, tatlılarda ve keklerde taze olarak yenilir. Üzümün mevsimi dışında tüketilmesi için ise konserve yapılmış olması gerekir. Konserve yapılmış olan üzüm besin değerini kaybetmeden saklanabilir. 

Püf Noktalar

Not

 İsteğe göre çekirdeksiz üzümden yapılmış olan konserveler kışın blenderdan geçilirek meyve suyu olarak da tüketilebilmektedir.

Diğer yöntem

Üzümler bir tencereye alınmak suretiyle tatlı suda haşlanır. Kaynayınca sıcak bir biçimde kavanozlara alınır. Üstüne haşlama suyu eklenmektedir. Su kavanozda iki parmak boşluk bırakacak şekilde dökülmelidir. Kavanozun kapağı sıkıca kapatılır. Kavanoz tabanında nihale olan düdüklü tencereye alınır. Eğer birden fazla kavanoz var ise aralarına bez yerleştirilir. Düdüklü tencere kaynayınca 20 dk daha pişirilir. Düdüklü tencere açıldığında kavanoz kapaklarının içeriye doğru bombe yapması gerekmektedir. Bu konservenin saklanmaya hazır olduğunu göstermektedir. Hazır olan konserveler mutfak havlusu üstüne çıkarılıp soğumaya bırakılır. 

 
 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Limon dondurucuda nasıl saklanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?