İngiliz mutfağı

"British Breakfast" adı verilen günün en ehemmiyetli öğünü dedikleri İngiliz kahvaltısında çokca değişik lezzet beraber bulunmaktadır...

 

İngiltere; üstünde güneş batmayan imparatorluk tabirini almaya hak edecek dünyada çok ülkeyi hakimiyetine almış bir devlettir. Bu hakimiyet esnasında mutfağı da bu kültürel çeşitlilikten faydalanmıştır. 

"British Breakfast" adı verilen günün en ehemmiyetli öğünü dedikleri İngiliz kahvaltısında çokca değişik lezzet beraber bulunmaktadır. Protein ağırlıklı bu kahvaltıda; dana yahut domuz sosis, bacon (domuz pastırması), kuru fasulye, ızgarada hafifçe kızartılan (pişirilen) domates, yumurta, ince ve uzun dilimlenmiş İngiliz patatesi,tereyağı ve mantar vadır. İnce dilim kızarmış ekmek ve sütlü çay (İngiliz çayı) ile beraber tüketilir. 

İngiliz mutfağı kimi insanlar tarafından dünyanın en kötü mutfaklarından kabul edilse de bu kanı çok yaygın değildir. Baharat kullanımı diğer mutfakların tersine daha azdır. Çay saatleri ve kahvaltıları dünyaca ünlüdür.

İngilizlerin vazgeçemediği dünyaca ünlü beş çaylarının yanında tüketilen İngiliz sodalı kurabiyeleri (skon)  çok değişik lezzete sahiptir. Süt, un, tereyağı, maden suyu (soda), şeker, nişasta, kuru çay, damla çikolata, portakal kabuğu rendesi, yumurta ve vanilya ile yapılmaktadır. Pişirildikten sonra enlemesine ikiye kesilen kurabiyelerin arasona krem anglez (bir tür krema) yahut custar adı verilen türlü marmelatlar sürülerek servis edilir. 

Elmalı pay; İngilizlerin dünya mutfağına bir başka armağanıdır. Elma, tarçın, tuz, şeker, un, limon rendesi, hindistan cevizi ve fındık ile yapılmaktadır. Görünümüne çok önem verilir. Sıcak olarak yanında sade dondurma ile servis edilir. 

 

İngiliz mutfağı rosto türü olarak gayet zengin olduğu bilinir. Rosto patates ise haşlanmış patateslerin yoğun olarak tereyağı ve tuz ile terbiye ediliğ sığır eti ile karıştırılmasından yapılmaktadır. Eğer rosto tavuktan yapıldı ise yanında gravy adıyla anılan sos ile tüketilir. 

Yorkshire Pudingli Sığır Rostosu ise diğer bir lezzettir. Puding kelimesi çok insanı acaba tatlı rosto nasıl olur diye düşündürür lakin bu yemek tuzludur. Sığır etinin konfortfile adı verilen kısmından alınan et ile yapılmaktadır. Turp rendesi, tuz, karabiber, süt, zeytinyağı, et suyu, hardal , tereyağı ve un içermektedir. Rostolar dilimlendikten sonra yanında puding ve tereyağında pişirilen kurufasulye ile servis edilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Boşnak yemekleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?