Şalgam suyu nasıl saklanır?

Bulgur ununa ekşi hamur ve tuz ilave edilip yoğurulur. Ekşimeye yani fermantasyona bırakılır. Ortam ısısına göre averaj 5 gün içerisi...

 

Çukurova kısmında yaygın olarak üretilen şalgam suyu, bulgur unu, su, kırmızı havuç, şalgam, tuz ve mayadan üretilir. Kırmızı ve bulanık renkli, fermente bir içecek olan şalgam suyu iştah açıcı olmasının yanında ek olarak sağlık yönünde da yararlıdır.

Şalgam suyu nasıl yapılır?

Bulgur ununa ekşi hamur ve tuz ilave edilip yoğurulur. Ekşimeye yani fermantasyona bırakılır. Ortam ısısına göre averaj 5 gün içerisinde hamur kabarıp çatlayarak fermantasyonu tamamlanır. Hamurun üstüne takriben 4 katı kadar su eklenerek hamurun erimesi sağlanmaktadır. Çözülmeyen kısımlar suyun dibine çöker ve üstteki su ayrılır. Bu işlem 3 defa daha tekrarlandıktan sonra dilimlenmiş kırmızı havuç, dilimlenmiş şalgam ve hazır şalgam suyu ilave edildikten sonra fermente olması için beklemeye alınır. Bu süre ortam sıcaklığına bağlı olarak 3 gün ile 7 gün arasında değişir.

Şalgam suyu nasıl saklanır?

Fermente süresinden sonra şalgam suyunun kısa bir zaman içinde tüketilmesi gerekmektedir. Ortam sıcaklığın bakteri faaliyetlerini etkilemesi sebebiyle, şalgam suyu yaparken havaların sıcak olduğu yaz ayları tercih edilmez. Doğal halindeki şalgam suyu son derece dayanıksızdır. Pastörize işlemi uygulanmadığı ve koruyucu madde eklenmediği için özel olarak sıcak havalarda doğal şalgam sularının kısa zaman içinde tüketilmesi gerekmektedir. Yüksek ısıda pastörize edilmiş şalgam suları daha uzun sürelerde bozulmadan kullanılabilmektedir. Ambalajlı ürünlerde, kapak açılınca 3-4 günün içinde soğuk olarak tüketilmesi tavsiye edilir. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Adet sancısına ne iyi gelir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?