Börülce nasıl saklanır?

Baklagiller ailesinden gelen börülce, hayli sağlıklı ve lezzetli sebze çeşididir. Görünüm olarak taze fasulyeye bezer. Yapı olarak da...

 

Baklagiller ailesinden gelen börülce, hayli sağlıklı ve lezzetli sebze çeşididir. Görünüm olarak taze fasulyeye bezer. Yapı olarak daha sulu ve ince kabukludur. Börülce bol ölçüde C vitamini içermektedir. Benzer zamanda kanı sulandırıcı etkisi de vardır. Bu sebzeyi evde uzun zaman taze olarak bulundurabilmek için saklama koşullarını bilerek muhafaza etmek gerekmektedir. Börülceyi evde sağıklı bir biçimde saklayabilmek için birkaç püf noktasını bilmek gerekmektedir.

Börülceyi sağlıklı ve taze olarak muhafaza edebilmenin ilk şartı saklandığı ortamın sıcaklık değeridir. Börülceyi 15 derecenin üstündeki ortamlarda saklamak mümkün değildir. Bu nedenden dolayı buzdolabı içerisinde saklamakta yarar vardır. Buzdolabının sebze kısmında 2 hafta boyunca tazeliğini koruyarak saklanabilir.

Nemli ortam; börülcenin saklama süresini daha fazla uzatır. Börülcenin kabuklarının kısa zamanda solmaması için nemli ortama ihtiyaç vardır. Bu neden ile börülceyi buzdolabı içinde nem dengesini sağlayabileceği sebzelik bölümü dışında bir yerde saklamamakta yarar vardır 

Börülcenin taze olarak saklanması için arada bir üstüne birkaç damla oda sıcaklığında su damlatarak da nem dengesi ve canlılığı korunabilir. 

Börülceyi saklamak için kullanılan saklama kapları da hayli önemlidir. Börülcenin saklanırken devamlı hava alması gerekmektedir. Nemliliğini koruması için kapaklı kaplarda saklamamak gerekmektedir. O nedenle yarı açık bir kap/paket içinde saklanmalıdır. Kese kağıtları yahut yağlı kağıt formundaki sebze poşetleri içinde saklamak münasip olur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Yaşlıların tüketmesi gereken besinler adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?