Geven nasıl yetiştirilir?

Geven envaiçeşit şartta kolay bir şekilde yetişebildiği için hayli dayanıklı bitkidir. Uzun kökleri vesilesiyle kuraklığa ve soğuğa k...

 

Baklagiller ailesine ait bir bitki çeşidi olan geven tek yahut çok yıllıklı olarak yetişir. Çalı halinde yetişen geven familyasında bulunan 18.860 değişik tür içinde 2000 değişik çeşidi kendi bünyesinde barındırır. O nedenle geven hayli değişik türlere sahip bitki olarak bilinir. Her şartta yetişebilen geven hayli yaygın bir bitki çeşididir. Benzer zamanda dayanıklı bitki olan geven yapısında bolca etkin madde barındırır.

İklim isteği

Geven envaiçeşit şartta kolay bir şekilde yetişebildiği için hayli dayanıklı bitkidir. Uzun kökleri vesilesiyle kuraklığa ve soğuğa karşı dirençlidir. Karasal iklimden ılıman iklimlere kadar geniş bir alanda yayılım göstermektedir. En verimli olarak ise ılıman iklimlerde yetişir.

Ekimi

Tohum ile yetişen bir bitki olarak bilinir. Geven ekimi ise tohumların toprağa serpilmesi suretiyle yapılabilmektedir. Ekim mibzerler vasıtasıyla sıra biçiminde de yapılabilmektedir. Çalı çeşidi yetiştirilecekse eğer sıra aralıkları gereken mesafede ayarlanmalıdır.

Toprak İsteği

Dayanıklı bitki olduğundan dolayı özel toprak isteği yoktur. Genel olarak kumlu ve organik madde açısından zengin topraklar üstünde yetişse de envaiçeşit toprak üstünde sağlıklı olarak yetişebilir.

Hasat

Bitki gereken olgunluğa ulaştığı zaman hasat edilir. Hasat topraktan sökerek yapılmaktadır ve sökülen bitkinin kökleri 50-60 cm yukarıdan kesilir ve geri kalan kısmı kullanım biçimine göre işlenir. Kesilen kökler ise ince ince kıyılarak hayvanlara yem olarak kullanılmaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Fesleğen yetiştirme yöntemleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?