Kız kulesi'ne nasıl gidilir?

Kız Kulesi hafta içi 12:30 ve akşam 18:30 arası hafta sonu ise 11:00 ile 18:30 arası misafirlerini kabul etmektedir....

 

Antik çağdan bugünümüze, Roma' dan Bizans' a, Bizans' dan Osmanlı' ya ve Cumhuriyet' imize uzanan 2500 senelik mucize bir yapı. Kız Kulesi, İstanbul' un tarihine tanıklık etmiş ve İstanbul' a gizem katmıştır. Bu süreç içerisinde mezardan tutun da su deposuna kadar çok farklı amaçlarla kullanılan yapı çağımızda restoran olarak hizmet vermektedir. Kız Kulesi, birçok şaire esin kaynağı olmuş, pek çok ressam tarafından resmedilmiş ve nice fotoğraf sanatçısı tarafından vazgeçilmeyen bir obje olmuştur. 2012 senesinde yapılmış olan restorasyondan sonra tekrar yapılanma sürecini tamamlayan Kız Kulesi cafe ve restoran olarak İstanbul' luların ve turistlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor.

Kız Kulesi hafta içi 12:30 ve akşam 18:30 arası hafta sonu ise 11:00 ile 18:30 arası misafirlerini kabul etmektedir.

Ada önce mezar olarak, daha sonrasında bir gümrük noktası olarak, bilhassa Osmanlı İmparatorluğu devrinde hapisahneden, karantina için kullanılan tecrit istasyonuna ayrıca savunma kalesi olarak bile kullanılmıştır. Ama feneri ile gemicilere yardım eden olma misyonunu asla yitirmedi. Bugünkü halinin temelleri Fatih Sultan Mehmet zamanında padişah tarafından yaptırıldı. O zamanlarda İstanbul Boğazı' nı kullanan gemilerden vergi kesmek gayesi ile de kullanıldı. Böyle anlarda gemilere engel olmak için Avrupa yakası ile Kız Kulesi arasına bir zincir konuldu. Lakin zincirin ağırlığı Kız Kulesi' nin yıkılmasına neden oldu. Hala dikkatli halde suya bakıldığı zaman yıkıntıdan kısımlar görülebilmektedir. 

 

Kız Kulesi' nin tarihi demişken; Kız Kulesi, Salacak sahilinin hemen yakınında küçük adanın üstündeki kayalık bölüme inşa edilmiştir. İstanbul' un ayrıca ülkemizin en popüler ve en değerli simgelerinden biridir. Yapının Eminönünü gören tarafı daha büyük olup bu kısmında bir de sarnıç bulunur. 360 derecelik görüş açısıyla İstanbul' u seyretmek için olağanüstü bir yerdir.

Damalis ve Leandros Kız Kulesi nin tarihteki isimlerindedir. Damalis Atina Kralı Kharis in karısıdır. Öldüğünde kuleye adı verilmiştir. Leandros' un öyküsü daha dramatiktir. Hero kulede görevli bir rahibedir. Leandros kule ziyareti esnasında Hero yu görüp ona aşık olmuştur. Hero kulede elinde meşale ile her gece Leandros u beklermiş. Fırtınalı bir gecede meşale sönmüş Leandros' da zifiri karanlıkta yönünü şaşırarak boğazın serin sularında kaybolarak boğulmuştur. Bunu öğrenen Hero' da üzüntüsünden intihar etmiştir. Bu öykü ile ilgisi var mıdır yok mudur bilinmez ama aşıklar Kız Kulesine çokça giderler.

Esasen Kız Kulesi' nin bir müze olarak ziyaretçilere, turistlere uygun ücretlerle hizmet vermesi gerekirken, şimdi çok yüksek fiyatlarla hizmet veren bir restoran/ cafe olması kişinin biraz canını sıkıyor. Zaten Kız Kulesi' ne gitmek için gereğinden fazla bir ulaşım ücreti ödeniyor. Şu haliyle ikiş üniversite öğrencisi arkadaşın Kız Kulesi' ne gidip gelmesi hele bir de restoranda yemek yemesi gençlerin 2-3 haftalık harçlıklarına mal olabilir. Müze olarak hizmet verse, makul bir fiyata çay içilse tadın yenmeyecek ama ne yazık ki yapacak bir şey yok. Bu tarihin her dönemine tanıklık etmiş yapıyı bize dayatılan koşullarda ziyaret edebiliyoruz.

 

Kabataş' tan; Hafta sonu; 09:15/ 10:00/ 10:45 de seferler vardır.

Güzel İstanbul' umuzun bu harika yapısını bütün olumsuzluklara karşın kesinlikle görmek gerekmektedir.

Peki bu güzel yapıya, Kız Kulesi' ne nasıl gidilir? 

Hafta içi; Öğlen 12:30 da, akşam ise 18:30 da. :Hafta sonu ise sabah 11:00 yine akşam 18:30 da ring seferleri mevcuttur.

Üsküdar/ Salacak' tan;

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Portofino nasıl gezilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?