Fritözde patates nasıl kızartılır?

Patateslerin kabukları soyulur, güzelce yıkanınca 1 cm kalınlığında ve genişliğinde parmak halinde kesilir. Bir kaba biraz su dolduru...

 

Genç yaşlı, çocuk yetişkin demeden herkes bayılır patates kızartmasına. Tavada bol yağda kızartmak yerine fritözde az yağda kızartmak daha sağlıklıdır. Peki, fritözde patates kızartması nasıl yapılmaktadır?

Patateslerin kabukları soyulur, güzelce yıkanınca 1 cm kalınlığında ve genişliğinde parmak halinde kesilir. Bir kaba biraz su doldurulur, bir nebze tuz eklenmektedir. Patatesler suyun içerisinde kalacak halde 5-10 dakika bekletilir. Patatesler muhakkak fritöze ıslak koyulmamalıdır. Sudan çıkarılıp kuru havlu peçete ile tam olarak kurulanır sonra fritöze koyulur.

Patatesler fritöze koyulmadan önce fritözün temizlenmiş olduğundan emin olunmalıdır. Eski yağ kalıntıları yanarak sağlıksız hale gelebilir. Fritöz fişe takıldıktan sonra kendi kaşığı ile 1 ölçek sıvı yağ koyulur. Yağın kızdığından emin olunduktan sonra tam olarak kurutulmuş patatesler eklenmektedir. Fritözün kapağı kapatılır. Süre ayarlamalı fritözse takriben 30 dk pişmesi sağlanmaktadır. Patatesleri çevirme işlemini bazı fritözler kendi yapmaktadır. Karıştırmayan fritözlerde ise patatesler kızarmaya başlayınca ara sıra karıştırılabilir.

Püf Noktaları

Fritöze koyulacak yağın önceleri kullanılmamış olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çok sefer kullanılıp kararmış yağlar tercih edilmemelidir.

Patatesler fritözün kapasitesinden fazla koyulmamalıdır.

Patatesler ilk koyulduğunda hemen karıştırılmamalıdır. Yoksa parçalanır.

Yanma derecesi düşük yağlarla kızartma yapılmamalıdır.

Kızartma süresinin patatesler pişer pişmez sonlandırılması gerekmektedir.

Yağ kızmadan patatesler koyulmamalıdır. Yoksa patatesler çok yağ çeker ve çıtır çıtır olmaz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Süt nasıl kaynatılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?