Dost kazığı nasıl oynanır?

Bu biçimde oyun bütün kartlar bitene kadar oynanır. Oyun bitince her insanın önündeki kağıtların ceza puanları hesaplanır ve yazılır....

 

Eğlenceli iskambil oyunlarından birisi de dost kazığıdır. 4 kişi ile oynan dost kazığında amaç asgari ceza puanını yemek ve diğer oyunculara olabildiğince fazla ceza puanı yedirmek yani kazık atmaktır.

Dost Kazığı Nasıl Oynanır?

Bu biçimde oyun bütün kartlar bitene kadar oynanır. Oyun bitince her insanın önündeki kağıtların ceza puanları hesaplanır ve yazılır. Oyunun kaç el oynanacağı ise önceleri belirlenir. Bu genelde 7,9,11 gibi tek sayılar olabilecek biçimde belirlenir. Oyun nihayetinde asgari ceza puanı alan oyuncu oyunu kazanır.

Bazı dost kazığı türlerinde, eşleştirilen kağıtlar istenen bir oyuncunun önüne koyulabilmekte ve istenen bir oyuncunun önündeki ceza kağıtlarıyla da eşleme yapılabilmektedir.

52'lik destede her kağıttan 4'er adet olduğundan ötürü azami 4 kağıt eşleştirilebilir. Bu eşleştirmelerde kağıt takibinin iyi yapılmış olması önemlidir.

Oyuna başlayacak oyuncu ilk başta yerdeki 4 kağıttan herhangi biri elinde var ise, elindeki kağıdı o kağıtla eşleştirerek sağındaki oyuncunun önüne bırakır. Bu kağıtlar önüne bırakılan oyuncu için ceza puanı olarak hesaplanacaktır. Eğer oyuncunun elinde yere açılmış olan kağıtlarla eşleştirebileceği bir kağıt yoksa bu kez ortada belli bir alana bir kart atar. Bu biçimde sıra kendisine gelen oyuncu ya elindeki kağıtlardan birisini yerde açılmış olan kağıtlardan birisi ile, ya önüne ceza olarak gelmiş kağıtlar ile, yahut bir eşleştirme yapılamadığı için ortaya atılan kağıtların en üzerindeki ile eşleştirerek sağındaki oyuncunun önüne atar. Eğer o da eşleştirme yapamazsa ortaya işlenmiş olan kağıtların en üzerine bir kağıdı atar. Eldeki kağıtlar bitince oyunculara tekrar 4’er adet kağıt dağıtılır.

 

Bir oyuncunun önündeki ceza kartlarını, elindeki kart ile eşleştirerek yandaki oyuncunun önüne bırakabilmesi için, ceza alanındaki eşleştirilmiş kartların en üstte olması gerekmektedir. Daha alt sıralarda kalan kartlar eldeki kart ile eşleştirilerek başkasına verilemez.

52’lik bir deste ile oynanan dost kazığında kâğıtlar karılarak her şeyden önce yere 4 adet kağıt açılır. Daha sonrasında bütün oyunculara 4’er adet kâğıt dağıtılır ve oyun, kağıtları dağıtan oyuncunun sağından başlar ve saatin tersi yönünde devam eder.

Kağıtların ceza puanları ise şöyledir: 3’lüler 30’ar puan, valeler 25’er puan, kızlar ve papazlar 10’ar puan, aslar 11’er puandır. Diğer kağıtlar ise üzerlerindeki sayı kadar puan değerine sahiptirler.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Demir nasıl üretilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?